Kaşlar göz kapakları kirpikler ve gözyaşı bezleri gözümüzü nelerden ve nasıl korur?

Gözü koruyan yapıların başında; kaşlar, göz kapakları, kirpikler ve gözyaşı bezleri gelmektedir. Bu yapıların gözümüzü nelerden ve nasıl koruduğunu araştırınız.

Kaşlar vr kirpikler; gözümüzdeki bu yapılar özelleşmiş kıl yapılarımızdır. Bu yapıların görevi gözü dış ortamdaki toz ve yabancı maddelerden korurlar.

Göz kapakları; gözü korumanın yanında gözdeki hassas yapıları sürekli belli bir nem ortamında tutar. Bir insan göz kapakları sayesinde gözlerini binlerce kez istem dışı olarak kırpar. Bu hareket gözü yoğun ışıktan ve tozlardan korur. Bu hareket istem dışı olmasaydı insan göz kırpmayı unutur, gözüne mikrop birikir büyük hasarlara sebep olabilirdi. Gözde temizlenemediğinden net görüntüler oluşamazdı. Buna sebep olmamak için insan bütün gün göz kırpmaya konsantre olmak zorunda kalırdı.

Gözyaşı bezleri; Gözyaşının görevi devamlı olarak korneayı ıslatarak, buradaki toz, kıl gibi yabancı maddelerin temizlebnmesine yardımcı olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

 1. sizi okullu gençler gençler bu güzelmi ki ben anlmadım hahabir adam varmış iki adam olmuş buda böyle devam eder. yani anlamammı gerekir.nie ki yani bence kötü lan nie mi bilmem ben bilmem ki neden bileyim ki bilmem mi gerekio hahahahah zaazaa nbilsene bilsene jojuk gibi şeyler sözylersen hahahahah jojuk jojuk cacık jojuklar sizi malca bir bilgi çok malca asdasda

 2. çok guzel bir site. içeriği de cok güzel okula gidip hocaya okuduğumda 3+ aldım. bu sitenin yazarına cok tesekkür ediyorum.

 3. eylül diyor ki:
  26 Ekim 2014, 20:45
  Çok teşekkürler gertçekten çok yardımcı oldunuz 😀

  🙂 ;D 😉 ^-^

 4. çok beğendim sayfanızı teşekkür ederim sizin sayenizde bu sorunun cevabını buldum teşekkür ederim
  TEŞEKKÜRLER “YARDIMCI KAYNAKLAR SİTESİ”.:D:D:D:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.