Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insan sağlığı üzerinde nasıl etkiler

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekte insan sağlığı üzerinde nasıl etkiler yaratacağını araştırınız. Bu etkilerin destek ve hareket sistemine katkısını örneklerle açıklayınız. Bulgularınızı ve düşüncelerinizi bir rapor hâlinde sınıf arkadaşlarınıza sununuz.

1) Teknoloji bazen felaketlere sebep olabilir. Atom bombası teknolojik gelişim sonucunda ortaya çıkmış, Japonya’da silinmeyecek yaralar açmıştır. Dünya’da şuan 27000 nükleer silah vardır ki, dünya her zaman yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

2) Teknolojik aletler insan sağlığı için doğrudan olumsuz olarak etkilemektedir. Cep telefonları gibi elektronik aletler ve cep telefonu, Wİ-Fİ ağlarının yaydığı sinyaller insan sağlığını bozmaktadır.

3) Nükleer santallerde enerji ihtiyacımız olan elektrik üretilmektedir. Kim Çernobil kazası gibi bir felaketin yaşanmayacağını garanti edebilir. Son olarak 2011 yılında Japonya’da bir deprem sonucunda yaşanan tusunami sonucunda nükleer felaket yaşanmıştır.

4) Teknolojik aletler tableti, bilgisayar, akıllı telefonlar yüzünden çocuklar sokağı unutmuşlar, asosyal olarak yetişmektedirler. Sanal dünya onları mutlu edememekte, gerçek insanlarla iletişimi unutmaktadırlar. Büyüklerin köy, sokak, bahçe anıları vardır. Şimdi çocukların konuşacakları tek konu bilgisayar oyunlarıdır. İnsanların bilgisayar oyunları ile mutlu olmaları imkansızdır bu sebepten mutsuz bireyler yetişmektedir.

5) Teknolojinin doğrudan destek ve hareket sistemine zararları vardır. Bilgisayar başında çok vakit geçiren bir çocuk ve yetişkin insan, bel, boyun ağrıları, boyun fıtığı, bel fıtığı, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

6) Teknolojik gelişim sonucunda, küresel ısınma felaketi ortaya çıkmakta, ekolojik denge bozulur, insan sağlığı bu durumdan dolaylı olarak etkilenmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.