Kibirli Farenin Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş. Bir zamanlar bir ağaçta kibirli mi kibirli bir fare yaşarmış. Kibirli olmak; kendini büyük görmek demekmiş. Bir gün kibirli fare kırmızı toka almış.

Bayan Kibirli Fare bu kırmızı tokayla kendisini çok güzel hissediyormuş.

Kibirli Fare bir sabah kapının önünü süpürürken Bay Horoz ile karşılaşmış. Bay Horoz Kibirli Fare’nin güzelliğinden oldukça etkilenmiş ve ona evlenme teklifi etmiş. Bunu üzerine Kibirli Fare:

– Bakalım güzel şarkı söyleyebiliyor musunuz? Eğer güzel şarkı söylersen seninle evlenirim demiş.

Fakat Bay Horoz’un sesi çok kötüymüş. Kibirli Fare Bay Horoz’un teklifini reddetmiş.

Birkaç gün sonra Bay Eşek de çiçekğini alıp Kibirli Fare’nin kapısına gelmiş. Ona evlenme teklifi etmiş. Fakat Kibirli Fare: senin kulağın şöyle burnun böyle sesin kötü gibi sözler söyleyerek onu da geri çevirmiş.

Bundan bir hafta sonra Bay Ayı elinde bir demet çiçekle Kibirli Fare’nin kapısına çalmış. O da Kibirli Fare’ye evlenmeye teklif edecekmiş.

Bay Ayı kendisinden çok eminmiş. Kibirli Fare kapıyı açar açmaz Bay Ayı onun için yazdığı bir şiiri okumuş.

Kibirli Fare bu işe çok memnun olmuş. Çiçekleri ve şiir çok severim demiş.

Fakat Bay Ayı’ya da: Sen çok şişmansın. Burnun kocaman sesin de kötü gibi sözler söylemiş.Bay Ayı olanca hızıyla kaçmaya başlamış. Çünkü çok utanmış.

Tüm şehir Kibirli Fare’yi ve ona yapılan evlilik tekliflerini konuşuyormuş. Bay Horoz Bay Eşek Bay Ayı ise Bayan Kibirli Fare kendilerini beğenmediği için hayal kırıklığına uğramış.

Kurnaz Kedi de şansını denemek istiyormuş. Bir taraftan da kendi kendine:

– Bayan Kibirli Fare benim yakışıklılığıma ve sesimin güzelliğime dayanamaz diyormuş. Eminim benim teklifimi kabul edecek. Fakat daha sonra kendisinin neleri beklediğini bilmiyor. Ha ha haa! Diye sinsi sinsi gülmüş.

Sonunda elinde çiçeklerle Kibirli Fare’nin evine gelmiş. Kurnaz Kedi Kibirli Fare’etkilemeyi başarmış. Hatta Kibirli Fare Kurnaz Kedi’nin evlenme teklifini kabul etmiş. Fakat şehirdeki herkes aynı soruyu soruyormuş:

– Kibirli Fare ile Kurnaz Kedi mi?

– Bu işte kesinlikle bir gariplik var.

Sonunda böyle düşünen herkesin haklı olduğu ortaya çıkmış.

Yeni evli çift evlerine gelmiş. Evde Kurnaz Kedi Kibirli Fare’yi büyük bir dilim peynire bakar gibi bakmış ve onu yemeye çalışmış. Fakat Kibirli Fare son anda kaçarak kurtulmuş. Kibirli Fare arkadaşlarını dış görünüşlerine veya seslerine diğil kalplerine ve iyi bir kişi olup olmadıklarına bakması gerektiğini işte o zaman anlaşmış.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.