Kişilerin sesten etkilenmemeleri için alınabilecek önlemler nelerdir?

Gürültülü ortamlarda çalışmak zorunda olan kişilerin sesten etkilenmemeleri için alınabilecek önlemler nelerdir? Şiddetli seslerin oluşturduğu basınç kulak zarına zarar verebilir. Ses düzeyinin 60 dB’in üstünde olmasına gürültü adı verilir. Gürültü oluşturan seslerin ritim, yükseklik ve şiddet gibi özellikleri sürekli değişir. Bu nedenle gürültü rahatsız edicidir. Kulakta ağrı ve çınlama oluşturabilir.

sesten etkilenmemek için alınabilecek önlemler

Ses düzeyi yüksek ortamlarda çalışanlar kulak tıkacı veya maskesi gibi araçlarla sesin kulağa zarar vermesini önleyebilirler.

Uzmanlar 85 dB’den daha yüksek sese uzun süre maruz kalmanın tehlikeli olabileceğini belirtmektedirler. Gürültüye maruz kaldıktan sonra birkaç saat geçici işitme kaybı oluşabilir. Özellikle yüksek sesle müzik dinleme kalıcı işitme kaybına yol açabilir. Ses düzeyi yüksek olan müzikli eğlence salonlarında uzun süre kalmamaya ve ses cihazlarından olabildiğince uzak durmaya özen gösterilmelidir.

Gürültülü ortamlarda kulak tıkacı veya kulak maskesi kullanarak gürültünün etkisi azaltılmalıdır. Kulak tıkaçları ve kulak maskeleri sesin şiddetini 15-30 dB kadar azaltabilir. Her ikisi birlikte kullanıldığında ses şiddeti yaklaşık 15 dB daha aşağıya düşer.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.