Ses yalıtımı sağlamak için neler yapılabileceğini Genel Ağ ansiklopedi kaynaklardan araştırınız.

Ses yalıtımı sağlamak için neler yapılabileceğini Genel Ağ, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarınızla bir slayt gösterisi hazırlayarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

ses yalıtımı sağlamak için neler yapabiliriz slaytını indirin.

Ses Yalıtımı Sağlamak için Neler Yapabiliriz?

İlerleyen ses dalgasının ortamda yansımasını engelleyebilirsek ilerlemesini de engellemiş oluruz. Ses dalgası çarpttığı ortamda enerjisini kaybeder ve ilerleyemez ise bu olaya sesin soğurulması denir. Sesin çarpttığı ortamda soğurulması için kullanılan malzemenin iyi seçilmesi gerekir. Gürültülü çalışan araçlarda sesin soğurulması çok önemlidir.

Örneğin araba egzozlarındaki tasarım sayesinde motordan çıkan yüksek sesin önemli bir kısmı egzozda soğurulur. Eğer egzozlarda sesin önemli bir kısmı soğrulmasaydı taşıt gürültüsüyle yerleşim yerleri yaşanmaz olabilirdi. Bunun dışında yüksek gürültülü ortamlarda sesin soğurulması için birçok teknolojik ürün kullanılmaktadır.

egzozdaki ese yalıtım

Bir mekandaki sesin iç ortamdan dışarıya ya da dış ortamdan içeriye geçişini engellemek için yapılan uygulamalara ses yalıtımı denir. Maddeler üzerine çarpan sesi, kendi özelliklerine göre farklı oranlarda soğururlar. Bazıları çok fazla soğururken, bazıları daha az soğurur. Ses yalıtımı için yumuşak ve gözenekli yani içerisinde hava boşlukları olan strafor (köpük), pamuk, sünger, yün, kumaş, halı, keçe
ve cam yünü gibi malzemeler kullanılır.

iç mekan ses yalıtımı neden gerekli

Ses yalıtımı özelikle sinema, konser ve tiyatro salonlarında veya konservatuarların bireysel çalışma odalarına uygulanır. Ses yalıtımının iyi yapılmaması, günlük yaşamımızda ve teknolojide en büyük sorunların başında gelmektedir. Ses yalıtımı, istenen seslerin duyulması istenmeyenlerin ise duyulmaması için önemlidir. İyi bir ses yalıtmı için hem sesin yansımasının kontrolü hem de sesin soğurulması sağlanmalıdır. Sınıfımıza dışarıdan çok gürültü geldiğinde hemen sınıfın camını kapatırız.

Bu şekilde dışarıdan gelen sesin bir kısmının, camdan geriye yansımasını sağlamış oluruz. Yine de sınıfa bazı sesler ulaşır. Bir sonraki aşamada yapabileceğimiz ise sınıfın perdesini çekmektir. Bu durumda perdenin kıvrımları arasında yansımalar yapan ses dalgaları enerjisinin bir kısmını daha yitirir ve bize gelen ses ya azalmış ya da tamamen kaybolmuş olur.

otobanlardaki ses yalıtımı

Ayrıca otobanların ve tren yollarının kenarlarında bulunan evlerin aşırı gürültüden etkilenmesini önlemek için yol kenarları ya ağaçlandırılır ya da yol kenarına duvarlar yapılır. Ağaçlar ve duvar hem sesin bir kısmını yansıtarak hem de bir kısmını soğurarak ses yalıtımı sağlar.

Günümüzde hızla gelişen teknoloji, sanayileşme ve nüfus artışı gürültüyü de beraberinde getirmiştir. Duymaktan hoşlanmadığımız, varlığı istenmeyen ve sağlığımızı tehdit edebilen seslere gürültü adı verilir. Gürültü sadece insanlar istemediği için engellenmez. Belli bir düzeyindeki sesler insanların ruh ve beden sağlığı üzerinde bazı olumsuzluklara yol açmaktadır. Örneğin baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, stres, yüksek kan basıncı ve kalıcı işitme kayıpları bunlardan bazılarıdır. Gürültülü ortamlarda çalışan bir tanıdığımız varsa onunla ilgili gözlemlerimizi gözden geçirelim. Onun yüksek sesle konuştuğunu fark ettik mi? Bunun sebebi ne olabilir?

Ayrıca gürültü insanların dikkatini dağıtır ve bu da onların iş performansını düşürür. Ders çalışırken odanıza, dışarıda oynayan arkadaşlarınızın sesi geliyorsa çalışmanız zorlaşır. Yukarıda bahsedilen bu
durumlardan kurtulmak için ses yalıtımı uygulaması yapılır.

Ses yalıtımının faydaları

• Ses yalıtımı sayesinde ev, hastane, okul ve kütüphane gibi ortamlarda istenmeyen seslerden kurtuluruz.

• Sinema, tiyatro, televizyon ve ses kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturabiliriz. Böylece elde edilen ses dış seslerden arınmış olup net bir şekilde duyulabilir.

• Konser salonu, eğlence mekanları, düğün salonları gibi gürültünün çok olduğu yerlerde çevreye yayılan gürültüyü azaltabiliriz.

ses yalıtımının faydaları

Ses yalıtımı gürültü kirliliğini azaltmanın yanında bize konforlu bir yaşam sunar. Bu yüzden yeni yapıların çoğunda ses yalıtımına yönelik kaplama malzemesi teknolojik boya, kalın ve yansımalı camlar kullanılmaktadır. Bu şekilde yaşam alanları istenmeyen seslerden korunmuş olur. Gürültünün türüne ve büyüklüğüne göre ses yalıtım malzemelerinin özellikleri ve kullanış biçimleri değişebilmektedir. Yukarıdaki resimlerde farklı ses yalıtımı örneklerine yer verilmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Ses yalıtımı için yumurta kutularını kullanabiliriz. Ben görüyorum stüdyo gibi yerlerde hep onlardan yapıyorlar.

  2. sağolun güzel olmuş ama ben daha faydalı bir şey istiyordum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.