İşitme sağlığına zarar verebilecek ortamlar ve bu ortamlarda oluşan seslerin özellikleri

Çevrenizdeki eğlence ve iş yerlerinde oluşan seslerin özellikleri hakkında bilgi toplayınız. İşitme sağlığına zarar verebilecek ortamlar ve bu ortamlarda oluşan seslerin özellikleri hakkında edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

İnsan kulağı ses düzeyi 0 dB ve üzerindeki sesleri işitebilir. 120 dB’in üstündeki sesler işitme sağlığına zarar verebilir. Konuşma sırasında ses düzeyi ortalama 30-60 dB civarındadır. 60 dB’den fazla olan sesler gürültü olarak nitelendirilir. Ses düzeyi 60-120 dB olan ortamlarda uzun süre kalınması durumunda işitme sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Bazı seslerin şiddetleri

bazı ses düzeyleri

Rock konseri, Disko, oto kornası gibi yerlerin ses şiddeti 115 dB civarındadır. Bu kadar yüksek şiddetteki bir sese korumasız olarak en fazla 15 dakika maruz kalabiliriz. Uzun süre maruz kaldığımızda işitme sorunları yaşarız.

Gürültünün Zararları

İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan ve hoşa gitmeyen seslere gürültü denir. Özellikle büyük kentlerimizde trafiğin yoğun olması, sürücülerin yersiz ve zamansız korna çalmaları, endüstri bölgelerinden çıkan gürültüler meskenlerde yüksek sesle izlenen dinlenen televizyon ve müzik aletleri taşıt yolu onarımları ile bazı işyerlerinden kaynaklanan gürültüler şiddetli sese maruz kalmasına yol açar.

Gürültünün insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisi bulunmaktadır gürültü kan basıncının artması, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, stres hiçbirinin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması, iş kazalarının meydana gelmesi, uyku düzenin bozulması, hastalıklara karşı direncini azalması gibi zararlı etkilere sahiptir. Yüksek sesle müzik dinlemek de benzer problemlere yol açabilmektedir şiddetli sese maruz kalmak önce geçici işitme kaybına yol açar ama yüksek sesle müzik dinlemenin bir alışkanlık şeklinde devam etmesi Geri dönüşü olmayan kalıcı işitme kayıplarına sebep olabilir Araba kullanırken yüksek sesle dinlenen müzik de dikkate dağıtarak sürücü engel olabilir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.