Kohezyon Kuvveti Adhezyon Kuvveti ve Yüzey Gerilimi Nedir?

Kohezyon Kuvveti

Katı, sıvı ya da gaz olsun herhangi bir maddenin atomlarının birbiriyle ve çevresindeki maddelerin atomları ile kuvvet etkileşimleri vardır. Bu kuvvetler maddelerin yukarıda bahsettiğimiz davranışlarını ortaya çıkarır. Bir maddenin kendi atomlarıyla etkileşimine kohezyon, diğer madde atomlarıyla etkileşimine adezyon denir. Adezyon farklı iki maddenin birbirine yapışması, kohezyon ise madde taneciklerinin birbirini tutması sonucunda dağılmamasını sağlayan kuvvetlerdir.

Adhezyon Kuvveti

Sıvıyı bir kaba koyduğumuzda adezyon kuvvetleri de etkili olur. Örneğin herhangi bir sıvıyı bir bardağa koyduğumuzda bardak atomları ile sıvı atomları arasındaki etkileşimi adezyon, sıvı atomlarının kendi arasındaki etkileşimi ise kohezyondur.

 Yüzey Gerilimi

Yüzeydeki bir moleküle içerideki moleküller tarafından uygulanan çekme kuvveti, yüzey üzerindeki gaz molekülleri tarafından dengelenemez.
Bunun sonucunda yüzeydeki moleküller sıvının içerisine doğru çekilir ve sıvı yüzeyi gerilmiş esnek bir zar gibi davranır.Bu olaya yüzey gerilimi adı verilir.

 

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.