27. Etkinlik Maddenin Halleri ve Tanecikleri arasındaki ilişki

Maddenin doğada katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç fiziksel hali olduğunu biliyoruz. Aşağıda bir maddenin üç fiziksel halinin tanecikli yapısını gösteren resimler verilmiştir. Bu resimlerde maddeyi oluşturan taneciklere bakarak maddenin hangi halde olduğunu, buna nasıl karar verdiğinizi ve bu halin özelliklerinin neler olduğunu yazınız.

katı madde

 

Madde hangi haldedir: Madde katı haldedir.

Maddenin bu haline nasıl karar verdiniz: Maddenin katı halde olduğuna, madde taneciklerinin sıralamasının düzgün olması ve madde tanecikleri arasında hiç boşluk olmaması sebebiyle karar verdim.

Madde halinin özellikleri: Tek tip atomdan meydana gelmiş, element özelliği göstermektedir. Atomlar arasında boşluk yoktur. Bu tür maddeler sıkıştırılamaz.

gaz madde

Madde hangi haldedir: Madde gaz haldedir.

Maddenin bu haline nasıl karar verdiniz: Maddenin gaz halde olduğuna, madde tanecikleri arasında olan boşlukların büyüklüğünden ve maddenin kapağı kapalı bir cisim içinde bulunmasından dolayı bu halde olduğuna karar verdim.

Madde halinin özellikleri: Kapağı kapalı kabın her yerine maddenin tanecikleri dağılmış durumdadır. Tanecikler düzensiz durumdadır. Tanecikler arasında boşlukların büyüklüğü sebebiyle bu tür maddelerde sıkışma gerçekleşebilir.

sıvı madde

 

Madde hangi haldedir: Madde sıvı haldedir.

Maddenin bu haline nasıl karar verdiniz: Maddenin sıvı halde olduğuna, madde tanecikleri arasında olan boşlukların çok az olduğuna ve taneciklerin belli bir sıra ve düzene göre dizilmemesinden ve maddenin bir kap içinde olması ve naddenin kabın alt bölümüne tam olarak yayılmasından dolayı karar verdim.

Madde halinin özellikleri: Madde tanecikleri arasında boşlukların çok az olması sebebiyle sıvılar basınçla sıkıştırılamazlar.

Not: Buradaki cevaplar, 6. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Pasifik yayınları maddenin halleri ve tanecikli yapısı konusunun 82. sayfadaki sorularına kendi verdiğiniz cevapları karşılaştırmanız amacıyla hazırlanmıştır. Temel amaç sizin konuyu daha iyi öğrenmeniz olduğundan anlamadığınız kısımları yorumlar bölümünden yazabilirsiniz. Elden geldiğince biz ve misafirlerimiz tarafından cevaplanabilecektir.

“Sizin konuyu öğrenip verdiğiniz cevaptan daha değerli bir cevap yoktur”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bana yardımcı olurmusunuz bi konu hakkın da fen bilgisi maddenin halleri katı sıvı gaz ile ilgili yazı ve resim lütfen bana yardımcı olun ödevimi yapmam gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.