Kur’an-ı Kerim mealinden Kur’an’ın iyiye ve güzele yönlendirip kötülüklerden…

2. Kur’an-ı Kerim mealinden Kur’an’ın iyiye ve güzele yönlendirip kötülüklerden sakındırmasıyla ilgili birer ayet meali bularak defterinize yazınız.

– Hayırdan her ne yaparsanız Allah onu bilir. Bakara Suresi 215. Ayet
– Kim bir iyi iş yaparsa faydası kendisinedir. Casiye Suresi 15. Ayet
– Bir kimse zerre kadar iyilik yaparsa onu görür. Zilzal Suresi 7. Ayet
– İyilik ediniz, çünkü Allah, iyilik ve ihsanda bulunanları sever. Bakara Suresi 195. Ayet

Kuran, iyiliklerin toplumlarda yaygınlaşmasını ve hayırda Müslümanların yarışmasını ister. İlk insan yaratıldığından bu yana iyilik ile kötülük hep mücadele içinde olmuştur. Kötülüklerin tamamen yok olmayacaktır ama iyilik ve güzelliklere yönlendirilmektedir.

İyiliği tanımlayacak olursak, Allah rızasını kazanmaya yönelik iş ve eylemler diyebiliriz. Müslüman kişi, iyilik yapan, çevrsine kötülükle bakmayan, başkalarının da iyiliğini isteyendir. Müslümanın başkalarına elinden gelebileceği en yüksek mikatarda iyiliği dokunmalıdır.

Allah’a ve ahiret gününe inananlar, iyiliği emreder, kötülükten vazgeçirirler ve hayır işlerinde yarışırlar. İşte onlar salihlerdir. Al-i İmran Suresi 115. Ayet

İyiliğe yönelip, kötülüklerden sakınmak, insana hem dünyada hem ahirette mutluluk verir. kazanç sağlar. Kötülükler peşinde koşan kimse, bu dünyada sevilmez, dostu olmaz, yalnızlığa mahkum olur sonuç, mutsuz bir hayat sürer. Ahirette de bu yaptığı kötülükler yüzünden kaybedecek ve cezasını çekecektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.