Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Muhammed (s.a.v.)’in insani özelliklerini konu edinen bir ayet

Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Muhammed (s.a.v.)’in insani özelliklerini konu edinen bir ayet bula­rak defterinize not ediniz.

Hz. Muhammed (s.a.v.) 20 Nisan 571 ’de Mekke’de doğmuş, 632 yılında Medine’de vefat etmiştir. O,  Yüce Allah tarafından gönderilen son peygamberdir. Ancak aynı zamanda bizler gibi bir insandır. Kutsal  kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Hz. Muhammed’in insani yönünü konu alan birçok ayet bulunur. Örneğin,  bunlardan birinde, “De ki: Ben yalnızca sizin gibi bir beşerim. (Şu var ki) bana, İlah’ımzın sadece  bir İlah olduğu vahyolunuyor…” (Kehf suresi, 110. ayet.) buyrulur. Başka bir ayet mealinde ise Hz. Muhammed’in insani özel­liklerini, onun bizler gibi bir insan olmasını şaşkınlıkla karşılayanlar hakkında şöyle denir: “İçlerinden bir adama: İnsanları uyar ve iman edenlere, Rabb’leri katında onlar için yüksek bir doğruluk ma­kamı olduğunu müjdele, diye vahyetmemiz, insanlar için şaşılacak bir şey mi oldu ki o kâfirler:  Bu elbette apaçık bir sihirbazdır, dediler?” (Yunus suresi, 2. ayet.)

Böylece kendileri gibi bir insanın Allah tarafından Pey­gamber olarak görevlendirilmesini şaşkınlıkla karşılayan inkarcılar kınanır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.