Misafir ikram erdem kelimelerini kullanarak bir paragraf yazınız.

“Misafir, ikram, erdem” kelimelerini  kullanarak bir paragraf yazınız.

Hz. Muhammed (s.a.v.) misafirlerini güler yüzle karşılardı. Misafirlerinden hiçbir şeyi esir­ gemez, evde bulunan süt, hurma gibi yiyecek ve içeceklerden ikram ederdi. Bir gün Medine dışından bir grup misafir gelmişti. Peygamberimiz, imkânları kısıtlı olmasına rağmen onları en güzel şekilde ağırlamıştı. Evinde bulunan yiyeceklerden onlara cömertçe ikram etmişti. Misafire iyi davranmanın önemini çeşitli hadislerinde dile getiren Hz. Muhammed (s.a.v.), bu konuyla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden, misafirine ikramda bulunsun.”

İslam dini, misafire cömert davranmayı ve onlara ikramda bulunmayı öğütlemiştir. Peygam­berimiz de davranışlarıyla bu konuda bize örnek olmuştur. Bu nedenle biz de elimizden geldiğin­ce misafirlerimizi hoş karşılamalı ve onları memnun edebilmek için çaba göstermeliyiz.

Dinimizde yardımlaşmaya erdemli bir davranış sayılmış, insanın sahip olduğu imkânlardan bir kısmını toplumdaki yoksul ve muhtaçlara harcaması emredilmiştir. Kur’an­ı Kerim’de bu konuyla ilgili pek çok ayet bulunmaktadır. Bunlardan birinde “Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara… iyi davranın. Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.” buyrulmuştur. Peygamberimiz ve ailesi Kur’an’ın bu öğütle­rini kendilerine ilke edinmişlerdir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Aradığım kelimeler olan Misafir ve ikram kelimelerini çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.