Namazdan önce neden abdest almamız gerekir?

Beşer kişilik gruplar oluşturunuz. “Namazdan önce neden abdest almamız gerekir?” sorusu üzerinde tartışınız. Nedenlerini “çünkü” ile başlayan ifadelerle belirtiniz. Daha sonra bu gerekçeleri yazarak diğer gruplarla paylaşınız.

  1. Namaz, Yüce Allah’ın huzuruna çıkmamız, onunla aracısız konuşmamız demektir. Nitekim Peygamberimiz, “Namaz kulun Rabb’i ile konuşmasıdır.” (Buharî, Salat, 33.) buyurmaktadır. Böylesi önemli bir ibadet için bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Bu hazırlıkların başında ise abdest gelir.
  2. Abdest, namazın farzlarından biridir. Kur’an-ı Kerim’de abdest ile ilgili olarak “Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedip topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın…”  (Mâide suresi, 6. ayet.) buyrulur.
  3. Namaza hazırlık şartlarından en önemlisi temizliktir. Yüce Allah’ın huzuruna çıkacak kimse bedenini, elbisesini ve namaz kılacağı yeri temizlemelidir. Abdest alarak beden temizliği yapmış oluruz. Aynı zamanda Rabb’imizin huzuruna çıkmak için kendimizi ruhen de hazırlamış oluruz. Bu nedenle namaz kılacak kimsenin abdestli olması şarttır.
  4. Namaza başlamadan önce ve namaz esnasında uymamız gereken bazı şartlar vardır. Bunlara “namazın farzları” denir. Namazın farzlarından biri eksik kaldığında kıldığımız namazı tekrarlamamız gerekir.
Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.