İnsanların namaz kılma sebepleri hakkında büyüklerinizden bilgi alınız.

İnsanların namaz kılma sebepleri hakkında büyüklerinizden bilgi alınız. Namaz bütün ilahî dinlerde emredilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde de namazın anlamı ve önemi anlatılır. Örneğin Nisâ suresinin 103. ayetinde, “…Şüphesiz namaz, müminlere vakitleri belirlenmiş bir farzdır.” buyrulmuştur. İslam dininde akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman için namaz farz kılınmıştır. Sevgili Peygamberimiz de “Namaz dinin direğidir.”Tirmizî, İman, 8. buyurarak namazın İslam’ın temel şartlarından biri olduğunu söylemiştir. Buharî, İman, 1, 2.

Namaz Yüce Allah’ı anmaktır. Allah şöyle buyurmaktadır: “… Beni anmak için namaz kıl.”Tâ-Hâ suresi, 14. ayet. Namaz kılarak Rabb’imizi anar ve ona olan saygımızı ifade etmiş oluruz.

Namaz, bir dua ve yakarıştır. Kişi namaz kılarak Allah’a kul olduğunun farkına varır. Bu düşünceyle Rabb’inin sınırsız merhametine sığınır. Gönlünü ona açarak dilekte bulunur. İhtiyaç ve sıkıntıları için ondan yardım ister. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurur: “Ey inananlar, sabır ve namazla (Allah’tan) yardım isteyin. Muhakkak ki Allah, sabredenlerle beraberdir.” Bakara suresi, 153. ayet

Namaz arınmaktır. Namaz kılan insan, bilerek ya da bilmeyerek işlediği günahlardan dolayı pişmanlık duyar. Bir daha günah işlememek üzere Rabb’ine söz verir. İyi bir insan olmak için kararlılık gösterir. Böylece abdestle maddi kirlerinden arındığı gibi namazla da günahlarından arınmış olur. Sevgili Peygamberimiz, “… Allah, namaz ile günahları siler.” Buharî, Mevakit, 6. buyurmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.