Namaz kelimesinin anlamını sözlükten bulup defterinize yazınız.

Namaz kelimesinin anlamını sözlükten bulup defterinize yazınız. namaz kılmak, dua etmek ve yüceltmek anlamlarında kullanılır. İnsan namaz kılarken Rabb’ini anar, ona olan sevgi ve saygısını dile getirir ve şükreder.

Namaz; başlama tekbiri, ayakta durmak, rükû yapmak, secde etmek, oturmak ve selam vermek gibi bedeni hareketlerden oluşur. Bu hareketler yapılırken bazı ayet ve dualar okunur. Namaz kılan kişi, Allah’ın huzuruna çıkmış ve onunla iletişim kurmuş olur. Namazı bu bilinçle kılan kişiler, Yüce Allah’a yakınlaşarak ve onu gönüllerinde hissederler.

Namaz Yüce Allah’ı anmaktır.

Namaz, bir dua ve yakarıştır. Kişi namaz kılarak Allah’a kul olduğunun farkına varır. Bu düşünceyle Rabb’inin sınırsız merhametine sığınır. Gönlünü ona açarak dilekte bulunur. İhtiyaç ve sıkıntıları için ondan yardım ister.

Namaz şükretmektir. Namaz kılan insan, kendisine verilenler için Yüce Allah’a borçlu olduğunu bilir. Verdiği sayısız nimetler için Allah’a şükreder.

Namaz arınmaktır. Namaz kılan insan, bilerek ya da bilmeyerek işlediği günahlardan dolayı pişmanlık duyar. Bir daha günah işlememek üzere Rabb’ine söz verir. İyi bir insan olmak için kararlılık gösterir. Böylece abdestle maddi kirlerinden arındığı gibi namazla da günahlarından arınmış olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.