Oda termometremizle vücut sıcaklığımızı ölçebilir miyiz? Niçin?

Oda termometremizle vücut sıcaklığımızı ölçebilir miyiz? Niçin? Vücut ısımızı oda termometresi ile ölçemeyiz. İlk önce vücut ısısını ölçen termometre ve oda ısısını ölçen termometrenin ne olduğunu tanımlayalım. Daha sonra ölçememe sebebini açıklayalım.

oda termometresi vücut ısısını ölçer mi

Vücut ısısını ölçen termometre: Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan civalı termometredir.35°C ile 42°c sıcaklıklar arası 1/10 duyarlılıktan ölçülebilir. Yani bu termometrelerle 0,1°C lik sıcaklık değişmeleri ölçülebilir.Hasta termometresindeki boğum,ölçüm yapılırken civanın hazneyehemen dönmemesi için konulmuştur.

Oda sıcaklığını ölçen termometre: Alkollü termometre ise bulunduğu asıldığı odanın sıcaklığını ölçer. Duvar ve oda termometresi adını da almaktadır.Sadece oda da değil bulunduğumuz ortamı da ölçebilir.

Bu iki termometre prensipte aynı çalışsa da, duyarlılıkları, ısıyı alış şekilleri farklıdır. Vücut ısısını ölçen termometre bu işi özel tasarlanmış şekillerdedir.

Diğer bir sebebi de, 35-42 derece arasında daha detaylı vücut ısını gösterebilmesidir. Oda termometresini bu amaç için koltuk altımıza da koysak, tam olarak vücut ısımızı öğrenmemiz mümkün olmayacaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. abi çok beğeniyorum oyüzden ödevlerimi buradan yapıyorum teşekkürler:)byebye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.