Oğuz Kağan Destanı’na dayanarak Türk devlet yönetimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Oğuz Kağan Destanı’na dayanarak Türk devlet yönetimi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Destandan hareketle Türklerin sosyal ve ekonomik yaşamları ile ilgili neler söylenebilir? 

Oğuz Kağan Temsili resmi

Devlet yönetimini, ele geçiren kişi bütün Türkleri buyruğunda toplayabiliyordu, Destanda Oğuz Kağan Cesareti ve kahramanlığı ile Türklerin lideri oluyor. Devlet yönetimi, ülkenin toprakları çocuklar arasında pay ediliyordu. Bu paylaşım, güçlü kurulan Türk devletlerin kısa zamanda güçsüzleşmesine ve dağılmasına sebep olmuştur.

Kağanın yanında danışmanlık yapan bilim ve ilim adamı bulunmaktadır. kağanlar devlet yönetimlerinde bu bilge kişilere danışmaktadır. Türkler at ve ok çok önemli unsurdur. Desatanda sürekli attan ve oktan bahsetmektedir. Türklerin hayatlarında savaşmanın ve hızlı hareketin çok önemli olduğunu göstermektedir.

Kağan işlerini Kurultay ile yönetmekte önemli kararlarını burada almaktadır. Türklerin en eski dönemlerinde bile demokrasi benzeri oluşumların olduğunu göstermektedir.

Destan Türklerde şenlik eğlence ve kutlamaların çok yaygın olduğunu da göstermektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çok uzun bu ama, Oğuz Kağan Destanı’na dayanarak Türk devlet yönetimi hakkında iyi derece de güzel süper bilgiler veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.