Ordu millet kavramı sizde neler çağrıştırıyor?

Ordu, en büyük askeri birliğe verielen isim. Konuşma sırasında Silahlı Kuvvetler manasında ordu kullanılır. Bir ülkede askeri gücü temsil eder. Türk tarihinde ordunun yeri çok farklıdır. Türk devletlerinin her zaman güçlü orduları olmuştur. Osmanlı güçlü ordu sistemiyle 600 ayakta kalmış, 3 kıtaya hükmetmiştir.

Millet Aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında tarih, dil, ülkü, gelenek, görenek ve duygu birliği olan insanlardan meydana topluluktur. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir. Bir topluluğun millet olabilmesi için:
Toplulukça konuşulan ortak bir dilin olması, o topluluğun tarihsel geçmişe sahip olması, Şu anda bir arada yaşayan bu topluluğun, gelecek için de bir arada yaşama inancında olması, Topluluktaki bireylerin birlik ve beraberlik içinde, ortak duyguları paylaşması, toplulukta kültürel ortaklık bulunması gereklidir.

Ordu-millet birlikte kavramı düşündüğümüzde, her Türk’ün asker olması, askerliğin milli bir görev olmasıdır. Türk kadını da her zaman erkeğin yanında olmuştur. Bütün milletin orduyu oluşturmasına da diyebiliriz. Kurtuluş savaşında Türk milleti Türk ordusuna eşittir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.