Ambulans itfaiye zabıta polis kelimelerinin Anlamları

Ambulans Nedir?

Hasta veya kaza sonucu yaralanmış yaralıların taşınabilmesi için özel olarak hazırlanmış otolara denir. Ambulans, Yaralı ve Hastaları hastaneye veya bir sağlık kuruluşuna iletirler kendi teçhizatı ve çalışanları ile ilk yardımda bulunabilirler. Ambulanslar; bir hayvan,  otomobil, minibüs, helikopter, uçak veya deniz motoru da olabilir. Genellikle özel durumlar hariç minibüsler kullanılmaktadır.

ambulansnedir.png

Anbulans olmasaydı hastanın durumu ne olurdu?

Gerektiği gibi ilk yardımızı yapılamaz. Gerektiği gibi hastaneye taşınamazdı ve hayati tehlikesi daha da büyür. Çoüu zaman ambulansla olan kurtarmalar sağlanamaz. Kurtarılabilecekler kurtarılamaz ve ölümler olurdu.

İtfaiye Nedir?

İtfaiye bir ekip veya bir örgütten oluşur. Temel görevi yangını söndürmektir. Yangın söndürmeye başlamadan önce binadaki veya çevredeki yaşamı tehlikede olan canlıları kurtarırlar. Belediyesi bulunan bütün yerleşim yerlerinin itfaiye örgütleri kurulmuştur.

İtfaiyenin yangına müdahelesi

Zabıta Nedir?

Şehir ve kentlerde genel çevre güvenliğini veya belediye hizmetlerinin güvenliğini sağlamakla görevli belediye teşkilatıdır.

Polis Nedir?

Polis İç işleri Bakanlığına bağlı bir teşkilattır. Görevi şehirlerin her türlü güvenliğini sağlamaktır. Şehirlerde Trafik kontrolleri de polis tarafından yapılmaktadır. Polis can ve mal güvenliğimizi sağlamaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.