Kültürel unsurların bir millet için neden önemli

Alıntılardaki Osmanlı kültürüne ait unsurları tes­pit ediniz. Bu unsurların günümüze kadar devam edip etmediklerini nedenleri ile birlikte araştırınız. Kültürel unsurların bir millet için neden önemli olduğunu kısaca belirtiniz.

Alıntılarda Türklerin Kültürel unsurları; Han ve kervansaraylarla, yolda olanlara veya misafirlere gösterdikleri misafirperverlik, giyim kuşamı, hamam kültürü ve temizliğe çok önem verilmesi, bayram kutlamaları, dürüst ticaret ve alışveriş hayatı, toplumsal ve sosyal hayat tören ve oyunların topluca çoşkuyla yapılmasıdır.

Bu unsurların bir çoğu günümüze kadar devam etmiştir. Halen toplumumuzda misafir ağırlamak, onları hoş tutmak, onlara hizmet etmek çok önemlidir. Misafirperverlik günümüze kadar gelmiştir. Günümüz Türk kültüründe de temizlik, dürüstlük, bayram ve toplumsal törenler çok önemsenmektedir. Bazı unsurlar zamanın sosyal hayatına göre farklılaşma gösterebilmektedir. Bayramlar kırsal kesimlerde, akraba ziyareti ve bayram olarak kutlabilmekte iken, şehirlerde şehir hayatını dayatması ile sadece tatil günleri ve şehirden tatile kaçma fırsatları olarak görülebilmektedir. Kültürümüzde temziliğin önemi yüksek olmasına rağmen, hamamlar büyük ölçüde yok olmuştur. Eskiden olan hamam günleri kaybolmuştur. Bunlar zamanın zorlamalarıdır. Hala bu unsurları kültürel değer olarak taşımaktayız.

Kültürel unsurlar bir milleti millet yapan diğer milletler ayıran unsurlardır. Kültürel değerlerini kaybetmiş toplumlar benliğini kaybetmiş  asimile olmuş toplumlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.