Pierre Choderlos de Laclos Kimdir?

Fransız subayı ve yazarı (Amiens, 1741 -Taranto, 1803).

La Fere Topçu Okulu’nu 1763’te top­çu asteğmeni olarak bitiren Pierre Choderlos de Laclos, Fransız ordusu­nun çeşitli kademelerinde görev aldı ve rütbesi tuğgeneralliğe kadar yük­seldi. Bu arada Orleans dükünün hiz­metine girdi. Fransız Devrimi sırasın­da dükün siyasetini destekledi, jakobenler Kulübü’nde etkin bir rol oyna­dı, iki kez de tutuklandı.

Silahlara tutkun olan ve patlama gücü oldukça yüksek “içi boş gülle”yi icat eden Laclos, Carnot’nun isteğiy­le tuğgeneralliğe atandıktan sonra Ren ordusuyla İtalya ordusunda görev aldı, Taranto savunmasına katıldığı sırada da öldü.

Tehlikeli Alakalar

Edebiyata kışla yaşamındaki boş va­kitlerinde şiirler yazarak başlayan ve ilk şiirlerini 1773’te Almanach des muses’de yayımlayan Laclos, asü ününe 1780-1782 yılları arasında, La Rochelle’de yazdığı Tehlikeli Alakalar (Les Liaisons dangereuses, 1782) adlı romanıyla kavuştu. XVIII.yy.Fransız edebiyatının roman alanındaki başyapıtlarından biri olan ve mektuplardan oluşan bu kitapta Laclos seçkin çevrelerin ahlak bakımından düşkünlüğü¬nü ortaya koyarken ahlak dersi vermekten de kaçınmaz. Tehlikeli Alakalar ’da “yükselen sınıf” burjuvazinin “ayrıcalıklı sınıf” aristokrasiye karşı koyduğu görülür. Bu yapıt ayrıca, gerçek bir “gönül aşkı” yerine kibir, hayasızlık, şeytanca ikiyüzlülükten oluşan bir “kafa aşkı” koyarak duygusallık tarihinde de değişik bir aşama yaratmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.