Ramazan ayına anlam katan değerler üzerinde düşününüz.

Yukarıdaki tabloyu inceleyerek ramazan ayına anlam katan değerler üzerinde düşününüz.

ramazan ayına anlam katan değerler

Farz ibadetlerden olan oruç, ramazan ayında tutulur. Çünkü Yüce Allah Müslümanlara “… sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun…”(Bakara suresi, 185. ayet.) buyurmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’in indirildiği Kadir Gecesi ramazan ayı içindedir. Yüce Allah, Kadir Gecesi’nin önemini şöyle açıklamaktadır: “Biz, onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin ay dan hayırlıdır… O gece, esenlik doludur…”(Kadir suresi, 1-5. ayetler.)

Rabb’imiz, Kur’an-ı Kerim’in indirilişi ile ilgili olarak da şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır…”(Bakara suresi, 185. ayet.)

Teravih namazı, ramazan ayında yatsı namazından sonra ve vitir namazından önce kılınan namazdır. Bu namazın kılınması sünnettir. Çünkü Peygamberimiz bu namazı kılmış, Müslümanlara da kılmalarını öğütlemiştir.

Mukabele, Ramazan ayı boyunca her gün camilerde veya evlerde Kur’an okunur. Bu amaçla toplanan kişilerden biri Kur’an’ı ezbere veya yüzünden okur, diğerleri de onu takip ederler. İşte Kur’an’ın bu şekilde karşılıklı okunmasına mukabele denir. Mukabele okumak Peygamberimizin sünnetidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.