Ramazan ayının dini açıdan önemi nedir?

Ramazan ayının dini açıdan önemi nedir? Anlatınız.

Hicri takvime göre 9. ay ramazandır. İslam dini ramazan ayına ayrı ehemmiyet ayrı bir önem vermiştir. Bu önemim sebebini 3 başlıkta toplayabiliriz. 1. Kuran ramazan aynında indirilmiş, 2. Vahiyde bildirilen bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen kadir gecesi bu ay içinde, 3. İslamın temel ibadeti oruç bu ay içerisinde farzdır.

Ramazan ayında kuran inmiştir. ” Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır. “(Bakara suresi, ayet 185) bildirilmektedir. Kuran insanlığa kılavuz olmak yol göstermek için gelmiştir. Kuran müslümanlar için bir delil, emir ve yasaklar bütünü, ibret alacağı, hayat düzeni ile ilgili bilgiler bulabileceği ilahi bir kitaptır. Ramazan ayında camilerde veya evlerde ferdi veya toplumsal olarak mukabelelerle kuran okunmaktadır. 

Kuran kadir gecesi indirilmeye başlanmıştır. Bu önemli gece, öneminin iyi bilinmesi hakkıyla değerlendirilmesi gerekir.

Ramazan aynın dini açıdan önemli bir yönü de, bu ay boyunca oruç tutmanın farz kılınmasıdır. Oruç müslümanlara çok güzel hasletler, güzel ahlak vermektedir. Oruçlu insan, elinden dilinden emin olunan insandır. Oruçlu insan sabırlı insandır. Nefsini terbiye edebilen bir insandır.

Ramazan bireysel ve toplumsal hayatımızda önemli etkiler gösterir. ramazan gelirken hazırlıklar başlar. Evlerde hazırlık yapıldığı gibi maneviyatımızı da bu aya hazırlarız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Ramazan ayının,Kur’an ın bu ayda indirilmesi ve orucun bu ayda farz kılınmasında dini açıdan önem vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.