Ramazan ayına niçin önem veririz? Kısaca açıklayınız.

Ramazan ayına niçin önem veririz? Kısaca açıklayınız. Günleri, geceleri, haftaları ya da ayları değerli kılan, bu zamanlarda meydana gelen önemli olaylardır. Ramazan ayı da değerini, bu ayda indirilmeye başlanan Kur’an-ı Kerim’den ve tutulan oruçtan alır.

Kur’an-ı Kerim, ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. Bu durum Kur’an’da şöyle ifade edilmektedir: “Ramazan ayı, insanlara yol gösteren, hidayeti, doğruyu ve yanlışı ayırt edip açıklayan Kur’an’ın indirildiği aydır…” Bakara suresi, 185. ayet.

Kur’an’ın ramazan ayında indirilmeye başlanması nedeniyle Müslümanlar, Kur’an’a ve onun indirildiği ramazan ayına diğer aylardan daha çok önem verirler. İslam dünyasında ramazan ayı Kur’an ile özdeşleştirilmiştir. Ramazana “Kur’an ayı” da denilmektedir.

Kur’an, Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir Gecesi ramazan ayında yer almaktadır. İnsanlar için bir doğruluk rehberi olan Kur’an’ın böyle bir gecede indirilmesi, bu geceye özel bir önem kazandırmıştır. Bu nedenle Kadir Gecesi’nin, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilmiştir.

Ramazanı önemli kılan diğer bir etken de İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan orucun bu ayda tutuluyor olmasıdır. Bu nedenle ramazan, “oruç ayı” olarak da isimlendirilmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.