Ressam Hans Hartung Kimdir?

Hans Hartung çalışırken

Hans Hartung çalışırken

Alman asıllı Fransız ressamı (Leipzig, 1904-AntlbeS(1989).

Bir hekimin oğlu olan Hans Hartung, küçük yaşta müzik ve desene yöneldi, on iki yaşında gökbilim ve fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladı, bu arada Ay’ın ve Güneş’in fotoğrafını çekmesine olanak sağlayan bir teleskop yaptı.

Leipzig Universitesi’nde felsefe ve sanat tarihi öğrenimini sürdürürken Nolde, Kandinsky ve Kokoschka’ nın etkisiyle ilk soyut tablolarını gerçekleştirdi. 1925’te Franz Marc’ın Hayvanların Yazgısı adlı ünlü tuvalinin etkisinde kalarak, grafik ve resimsel anlatımı soyut bir biçimde derinleştirmeye yöneldi (Hartung’un 1923-1925 yılları arasında gerçekleştirdiği suluboyalar, olgunluk dönemindeki yapıtlarına yakın bir güçtedir; bu çalışmalar Uzakdoğu yazılarıyla benzerlik gösterir). 1927 ve 1930 yıllarında Güney Fransa’ da kaldığı süre içinde, estetikle matematik bağıntılarını derinleştirmenin yanı sıra Cezanne ve Van Gogh’u inceleme ve öğrenme olanaklarını buldu.

1935’te nazilerden kaçan sanatçı, Almanya’dan kesin olarak ayrılıp Will Grohmann ve Christian Zervos’un yardımları sayesinde Paris’e yerleşti ve orada “mürekkep lekeleri” olarak adlandırılan bir dizi tablonun yapımına girişti.

Olgunluk Dönemi Yapıtları

Yabancılardan oluşan askeri birliğe girmiş olan Hartung, 20 Kasım 1944’ te Belfort önündeki saldırı sırasında ağır bir
biçimde yaralandı ve sağ bacağı kesildi. 1945’ten sonra gitgide tanınan sanatçı uluslararası bir üne kavuştu. “Lirik soyutlama” alanında önemli bir yer tutan Hartung kişisel dinamizmiyle doğal güçlerin belirtilerini özdeşleştirmeyi bilmiştir.
Adsız olan yapıtları,aşağı yukarı, tekdüze bir fon üstüne şiddetli ve kesin bir biçimde yayılan dinamik bir çizgiler ağı üstüne kuruludur. Sanatçı, 1965’ten sonra büyük koyu lekelerden oluşan dev tablolar yapmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.