Sayfa 92 3. Etkinlik Araştıralım Ve Paylaşalım Geçmiş Zaman

Elektrikli aletlerin keşfinden önce insanların nasıl yaşadıklarını ve neler yaptıklarını araştırınız. Bulgularınızı günümüz insanlarının yaşayışlarıyla karşılaştırarak aşağıdaki film şeridine bir resim yapınız veya bir hikâye yazınız.

Geçmiş

Elektrikli aletlerin keşfinden önce evde yapılan bir sürü işi elde yapılıyordu. Örnek olarak çamaşır yıkamayı verebiliriz. İnsanlar evlerinde kirlenen çamaşırlarını ya evde leğenler içerisinde yada çamaşırlık denen dere kenarlarında oluşturulan yerlerde yıkardı. Bu yıkama işini elde ya çitilerler ya da tahta gibi cisimlerle ıslanmış çamaşırların üzerlerine vurarak kirlerin çıkmasını sağlarlardı. Tabi elde çamaşır yıkama ve çitileme işi çok zahmetli bir işti.

Günümüzde

Günümüzde çamaşır yıkama işini çamaşır makineleri yapmaktadır. Renklerine göre gruplandırılmış çamaşırlar otomatik çamaşır makinelerine konur. Çamaşıra ve elbiselere uygun program seçilir. Çamaşır yıkama için yapılması gereken bu kadar elektrikli otomatik çamaşır makinesi programına uygun olarak çamaşırları yıkar ve suyunu sıkar. Kurutma özellikleri olanlar yıkama işi bittikten sonra çamaşırları da kurutur.

Elektrik insanların hayatlarını bu kadar kolaylaştırmıştır.

 Pasifik yayınları fen ve teknoloji dersi çalışma kitabı 92. sayfa 3. etkinliğe yardımcı kaynak olarak, bu çalışma hazırlanmıştır. Bu tür çalışmaları salt doğru kabul etmemek sizin yararınızadır. Size doğru sonuçlar vermek için çok titiz olarak çalışmaktayız.   

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.