7. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi 191. Sayfa Araştıralım Hazırlanalım Cevapları

Aşağıda verilen sorulara cevap aramak için araştırma yapalım. Bu araştırmamızın sonuçlarını rapor hâline getirerek sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.

Toprak, hangi tür maddelerden oluşan bir karışımdır?

Toprak hetrojen bir karışımdır. Parçalanmış kaya ve taşlardan oluşmuştur. Toprak karışımın içeriğinde, kireç, kil, tuz. minearllar, organik maddeler hava ve su bulunmaktadır.

Yağmur sularının içinde hangi iyonlar bulunabilir?

Saf su iletken değil olmayıp, iyonları yoktur. Yağmur suları ilk buluttan çıkış anı olarak saf suya yakındır, fakat daha sonra yeryüzüne düşerken havada asılı duran çeşitli maddeler ve yeryüzüne düştükten sonra toprakraki çeşitli maddeler içinde çözünerek iyonlar içerebilir.

Yağmur sularında, klor, nitrat, sülfat, karbondioksit, oksijen, amonyak ve aroganik maddeler olabilir.

Yağmur yağarken elektrik direklerine yaklaşmanın doğurabileceği tehlikeler nelerdir?

Yağmur damlalarına yeryüzünde çözünen maddaler ile birlikte, yağmur suları iletken olmaktadır. Yağmur yağarken, elektrik direklerine veya elektrik aletlerine yaklaşmak, elektrik çarpmasına sebeb olabilmektedir.

yağmur suyu elektrik çarpması

Islak zeminlerde elektrikli alet kullanmanın tehlikeleri neler olabilir?

Su içinde çözünen bazı maddeler iyonlarına ayrılarak suyun iletken hale getirmektedir. Bu sebepten ıslak zeminler iletken olduğundan elektrikli aletleri ıslak zeminlerde çalıştırmak elektrik çarpmasına sebep olabilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.