6. sınıf Fen ve Teknoloji 93. Sayfa 4. Etkinlik Resimlerdeki Yanlışlıklar

Resimlerde gördüğünüz yapılan yanlışlıkları resimlerin altındaki yerlere yazınız.

elebisede unutulan ütü

 

Elbise üzerinde fişe takılı çalışır vaziyette bırakılan ütü, ısınarak elbiseyi tutuşturur ve yangın çıkmasına sebep olur. Bu şekilde elimizden ütüyü hiç bir zaman bırakmamalıyız. Elimizden bırakacağımız zamanlarda da dik vaziyette bırakmalıyız.

vantilatörün kablosu sıyrılmış

Çamaşır kurutma makinesinin kablosunun üzerindeki plastik yalıtkan kısım sıyrılmış. Bu şekilde bu cihaz kullanılmamalıdır. Dokunulması durumunda büyük kazalara sebebiyet verebilir. Ufak bir dalgınlık anında ona herkes dokunabilir. Elektrik çarpması yaşayabilir.

pirizlere metal cisimler sokulmamalı

 

Resimde görüldüğü gibi pirizlere kesinlikle bir cisim sokulmamalıdır. Bu cismin iletken bir cisim olması durumunda elektrik çarpar, elektrik kazasına sebep olur. Bu kazalar ölümcül tehlikelidir.

banyoda elektrikli cihazlar kullanılmamalı Banyo gibi ıslak ortamlarda elektrikli aletler kullanılmamalıdır. Su iletken olduğu için elektrikli aletin içine giren su elektrik çarpmasına sebep olur. Resimde yapılan 2 yanlış vardır. Banyoda saç kurutma makinesi ve televizyon kullanımıdır.

elektrikli altten su taşırmak

 

Resimde elektrikli su ısıtıcıdan su taşmasına sebep olunmuştur. Bu durumda dokunduğumuzda elektrik çarpacak kazaya sebep olacaktır.

alektrikli cihazların kopuk kabloları

 

Elektrikli aletlerin kabloları ortalıkta dağınık olarak durmamalı, elektik kabloları kopuk olmamalıdır. Dokunulduğunda elektrik çarpacaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.