Semboller, bilgi ve uyarı işaretleri bize ne tür kolaylıklar sağlar?

2. Matematikte kullandığımız semboller, trafikte kullanılan bilgi ve uyarı işaretleri veya elektrik devresindeki semboller bize ne tür kolaylıklar sağlar?

Matematikte kullanılan semboller kullanımı çok yaygındır. “+” sembolü toplama işlemi yapılması gerektiğini gösterir. Bu işaretin yerine “topla” da yazılabilir. + işareti koymak işlemi yapım açısından ve anlama açısından kolaylık sağlamaktadır.

Trafik bilgi ve uyarı işaretleri, küçük bir tabela ile uzun bir cümle ile anlatılabilecek bir uyarı tek bir işaretle anlatılabilmektedir. Bu uayrı ve işaretlerde diller üstüdür. Bütün ülkelerde kullanımı aynı olduğundan yabancı ülkelerde de bu trafik tabelalarını anlamak mümkündür. O ülkenin dilini bilmesek bile trafik kurallarına uygun bir şekilde araba kullanabiliriz.

Elektrik devresi sembol ve işaretleri de uluslararası aynı kullanım vardır. Mesleği elektrik olan kişiler, herhangi bir ülkenin hazırladağı elektrik devrelerini okuyabilir. ne yapılması gerekiyorsa zorlanmdan yababilir. Bi sanayi kuruluşunu düşünelim, yabancı bir ülkeden bir makina almış olsun, o ülkenin dilini de orada çalışanlardan kimse bilmiyor. Oranın elektrikten sorumlu çalışanı, makine ile birlikte gelen elektrik devresi şemasına bakarak o şemada bulunan sembolleri okuyabildiği için o makineyi çok kolaylıkla kurabilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.