Bor gibi madenlerin işlenmeden… ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlar? Neden?

Bor gibi madenlerin işlenmeden ham madde olarak mı, yoksa işlenerek ürün olarak mı ticaretin yapılması ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlar? Neden? Bor minareli, dünya rezervinin %80’i Türkiye’de olan dünya içinde ülkemiz içinde çok önemli bir madendir.

bor kullanım alanı renkli cam

Bor çok geniş kullanım alanlıdır.

Bor madeninden ülkemiz gerektiği kadar faydalanamamaktadır. Ülkemizde bu madenin mamul madde kullanılabilecek, bir teknoloji bizde olmayıp, bu mamul maddelerin çoğu da ülkemizde ithal ediliyordu. Son zamanlarda bu durum değişmiş olmasına rağmen, hala bor madeninden yeteri kadar faydalanmıyor. Ham madde olarak ithal etmekteyiz.

Bor madeni işlenmeden değil de işlenip, ürün olarak satılması ülkemize daha çok ekonomik katkı sağlayacaktır. Bu madenin ürün olmasından dolayı ortaya çıkan katma değeri ülkemizde kalacaktır. Maden gibi doğal kaynakları ham madde olarak satmak, gelişememiş ülkelerin uygulamalarındandır. Petrol çıkan ülkelerde bu durum bariz olarak görülmektedir. Petrolden dolayı ülkeleri zengin olmasına karşın gelişmiş değiller, kazandıkları para sermaye olarak kullanmaktan daha çok lüks ve israf yoluna gitmektedirler.

Madenleri özellikle ülkemiz açısından bir zenginlik olan bor madenini işleyip mamul madde olarak satmamız ülke ekonomimiz için daha faydalı olacaktır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.