Şeyda’ya düşüncesinin doğru olmadığını nasıl açıklarsınız?

6. Şeyda, “Elementlerin Türkçe karşılıklarının ilk harflerini kullansaydık sembolleri öğrenmek daha kolayolurdu.” diye düşünüyor. Şeyda’ya düşüncesinin doğru olmadığını nasıl açıklarsınız?

Şeyda daha kolay olmazdı. İlk baktığında sana kolaymış gibi gelebilir, bilim evrensel olduğundan daha sonra sana çok daha zor gelirdi. Şöyle ki, kimyager olduğunu düşünelim, bir bileşik üzerine çalışıyorsun, aynı zamanda da bu bileşik için uluslararası çalışmaları araştırıyorsun, bu bileşiğin formülünü Korece yani alfabesini bile bilmediğin bir kaynakta gördün, bu çalışma yapılmış ve sona doğru yaklaşılmış, sen alfabesini dahi bilmediğin bu metin içinde bu bileşik formülü anlayabilir ve üzerinde çalışmaya başlayabilirsin. O metini de çevirme ihtiyacı bile duymadan. Element sembollerini sen kendi dilinde vermiş olsaydın, Koreliler de kendi dilinde vermiş olsaydı. Sen o metine bakarak bunun bileşik olduğunu anlayamazdın. Bilseydik o metin içinde gerçekten o bileşik ile ilgili bir çalışma var ve gerçekten senin ona ihtiyacın var, o zaman o metini çevirecek tercüman bile bulamazdın. Tercüman buldun diyelim, o peki kimya konusunu ne kadar bilecek, kendi dilinde bunlar terim olduğu için bunu sana nasıl çevirecek, Türkçe kimya terim karşılıklarını bilebilecek mi?

Element sembolleri gerekli mi?

Bir kişi bir dili öğrenirken o dilin bütün bilimsel terimlerini de öğrenmesi mümkün değildir. Sen örneğimizdeki metinden büyük olasılıkla ya hiç faydalanamayacak ya da yanlış ve eksik faydalanacaktın. Korece bilen kimyager bulmak çok kolay olmasa gerek.

Şeyda bu nedenle elementlerin Türkçe karşılıklarını öğrenmek kolay gözükebilir ama o sembolleri bilimsel çalışmalar yapman ve sembolleri kullanman o kadar zor olurdu. Bir yabancıya çalışmanı gönderdiğinde, çalışmanın yanında sende gitmen aranızda her iki dilim kimya sembollerini bilen bir kişi de olması gerekirdi. 

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.