Sivil toplum kuruluşları gönüllü olarak topluma hizmet vermektedir

“Sivil toplum kuruluşları, gönüllü olarak topluma hizmet vermektedir.” düşüncesine uygun bir örnek veriniz.

Toplumsal ihtiyaçların büyük çoğunluğunun resmi kurumlarca karşılandığını biliyoruz. Bu kurumlarda çalışan insanlar topluma hizmet ederler ve hizmetlerinin karşılığında belirli bir ücret alırlar. Sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar ise toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında resmi kurumlara destek olurlar. Bu çalışmaları gönüllü olarak yerine getirirler. Bu şekilde ihtiyaçların karşılanmasında insanlar, sosyal etkileşimde ve katılımda bulunmuş olurlar.

1. Örnek

Bir arkadaşım vakfımıza gelerek:

-Yoksul ve başarılı öğrenciler için burs parası topladığınızı duydum. Ben de her ay bir kişinin masrafını karşılamak istiyorum, dedi…

Teklifini memnuniyetle kabul ettik. Çünkü bütün gayretlerimize rağmen bize başvuran öğrencilerin çok azına yardım yapabiliyorduk. Daha sonra arkadaşım:

-Paramı vereceğiniz öğrencinin beni tanımasını istemiyorum. Ben de onun kim olduğunu bilmemeliyim, dedi…

2. örnek

TEMA Vakfı, çalışmalarının bir bölümünü de bizi bekleyen tehlikelere dikkat çekmek için yapmaktadır. Vakıf, su israfının önüne geçebilmek için SBH (Suyunu Boşa Harcama) Kampanyası başlatmıştır. Katılımın yüksek olduğu kampanyaya çok sayıda özel kuruluş destek vermiştir. Yandaki afiş de bu kampanya kapsamında hazırlanmıştır.

tema gönüllü hizmet eder

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.