Vakfiyelere göre vakıflar hangi konularda hizmet vermektedir?

Yukarıdaki vakfiyelere göre vakıflar hangi konularda hizmet vermektedir? 

Vakıfların hizmet verdiği konular

Ramazan Bayramı’nda yetim çocuklara mevsim şartlarına göre elbise ve ayakkabı satın alınıp giydirilsin.

Tokat Belediyesindeki imarette bulunan kaplar, ihtiyaç duyuldukça kalaylansın ve yenilensin. Eşyalar yenilenirken ve malzemeler temin edilirken güzel, yeni ve eskisinin aynı olmasına dikkat edilsin. İmarette kalanların ibadeti için bir imam bulundurulsun. Gelen misafirlerin hayvanlarının yemleri temin edilsin. Talebelere ve misafirlere sabah akşam yemek verilsin. İmaretin ısıtılması için yakacak, aydınlatılması için çıra ve kandil yağı alınsın. Yine imaretin mutfağında kullanılmak üzere güzel ve yağlı et, mevsimine göre kabak, ıspanak, biber, soğan, nohut ve sarı pirinç satın alınsın.

Bu hastanede garipler, soğanın kilosu bir sarı altına da çıkmış olsa ücretsiz tedavi edilecektir. Her hastaya her gün bir tavuk yedirilecektir. Kış aylarında tavuk eti yedirilemediği takdirde, ormanlarda yabani ördek veya kaz avlanarak hastalara yedirilecektir.

Çakıroğlu köyündeki okul çağına gelmiş öğrencilerin ders kitapları alınıp adı geçen köyün fakir, küçük öğrencilerine verilsin.

vakıfların hizmet konuları

Bu vakfiyelerden görüldüğü gibi vakıfların hizmet konuları yardımlaşma ve, ihtiyaç sahiplerine yardım etme üzerinedir.

 

Ayrıca, Osmanlılarda devletin temel görevi vatandaşın canını, malını korumak ve güvenliğini sağlamaktı. Eğitim, sağlık, bayındırlık, diyanet ve sosyal yardım hizmetleri şahısların kurduğu vakıflar tarafından verilirdi.

Vakfiyeleri incelediğimde su, ulaşım, aydınlatma, temizlik gibi belediye hizmetlerinin hep vakıflar tarafından yerine getirildiğini gördüm. Su kanalları, çeşmeler, şadırvanlar ve kuyuların yönetimi tamamen vakıflara bağlıydı. Vakıflar tarafından fakirler için hamamlar yaptırılmıştı. Vakıf hastanelerinde her ırktan ve dinden insan tedavi ediliyor, ilaçları ücretsiz veriliyordu. İmaretlerde yoksullara, yolcu ve misafirlere her gün yemek yediriliyordu. Öğrenciler vakıf okullarında öğrenim görüyor ve yeme içme, giyim, kitap ihtiyaçları yine vakıflar tarafından karşılanıyordu.

Vakıflar bir yandan binlerce görevlisine maaş, bir yandan da milyonlarca insana hizmet veriyordu. Böylece hem insanların geçimini hem de insanlar arasında sevgi bağlarının kurulmasını ve dayanışma duygularının güçlenmesini sağlıyordu.

Vakıfların, ticaretin ve ekonomik hayatın gelişmesine de olumlu etkileri oluyordu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.