Sivil toplum örgütlerinin, devlet yöneticilerinin kararlarını etkilemesiyle ilgili araştırma

Sivil toplum örgütlerinin, devlet yöneticilerinin kararlarını etkilemesiyle ilgili araştırma yaparak bu konuya örnek oluşturabilecek bir örnek olay belirleyiniz. Günümüzde sivil toplum kuruluşları farklı yapılanmalarla toplumda yaygınlaşmaktadırlar. Bunlar gönüllü örgütlerden, düşünce kuruluşlarına, sendikalara ve meslek odalarına kadar geniş bir alanda faaliyet göstermektedirler.

Sivil toplum kuruluşları bir ülkede demokrasinin gelişmesine katkı sağladığı gibi aynı zamanda sosyal hayatta da önemli görevler üstlenmişlerdir. Ayrıca geliri yetersiz olan veya sosyal güvencesi olmayan kişilerin gıda, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılayarak vatandaşların refah düzeyinin yükselmesine katkı sağlarlar.

Sivil toplum kuruluşları katılımcı demokrasinin toplumda yerleşmesi için çaba gösterirler. Vatandaşların hükumetten istekleri konusunda uzlaşma ortamı sağlarlar. Yürüttükleri bazı kampanyalarla gündemi oluşturacak konular ortaya koyarlar. Çeşitli etkinliklerle kamuoyu oluşturarak devletten taleplerini dile getirirler. Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, medya ve bireyler gündemi ve yönetimin karar alma sürecini etkilemektedir.

Buna bir örnek:

Bozuk Yolların Yapılması İçin 9 Bin İmza Toplandı.

Patnos-Erciş ile Patnos-Ağrı kara yollarının yapımı için başlatılan imza kampanyasında 9 bin imza toplanarak Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğüne gönderildi.

Patnos Dedeli Yatılı Bölge İlköğretim Okulu öğrencileri kaymakamlığın da desteği ile imza kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında ellerindeki kağıtlarla kurumları ve ilçe esnafını tek tek gezen öğrenciler halktan destek istediler ve 9 bin imza topladılar. Yolların görüntüsünü çeken öğrenciler toplanan imzalarla birlikte görüntü kayıtlarını Ankara’ya gönderdiler.

Öte yandan bir grup vatandaş bozulan yollara dikkat çekmek için oluşan çukurlara çiçek ekerek tepkilerini dile getirdi. “Bozuk Yolu Protesto İçin Çukurlara Çiçek Diktiler” başlıklı haber ulusal basında yer aldıktan sonra ilgililer tarafından yolların en kısa sürede yapılacağı açıklandı.

devlet yöneticilerinin kararlarını etkilemesi örneği

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.