Siz de katıldığınız gruplardaki rollerinizin gerektirdiği hak ve sorumlulukları yazınız.

Siz de katıldığınız gruplardaki rollerinizin gerektirdiği hak ve sorumlulukları yazınız.

Evde bir çocuk, kardeş, abi yada abla rolündeyim, evde sorumluluklarım, odamı temiz tutmak ve temizlemek, dolabı ve odamı toparlamak, evde mutfakta anneme yardım etmek, derslerimde başarılı olmak sorumluluklarım, haklarımda harçlık almak, okula gitmek, oyun oynamak ve büyümektir.

Okulda öğrenci rolündeyim, eğitim almak hakkım, ödevlerimi yapmak, sınıfımızı ve okulumuzu temiz tutmak, öğretmenlerimize ve okul idarecilerine saygılı davranmak sorumluluklarımızdır.

Öğrencilerin kulüpleriyle ilgili çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Öğrenci kulüplerinde, kulüp alanına göre haftalık ve aylık aktiviteler planlanmakta, gönüllü öğrencilere bu planlamalarda görevler verilmektedir. Genel olarak bir şey söyleyecek olursak, kulübün haftalık duvar gazetesi hazırlanır, örneğin sivil savunma kulübü ise yangın tatbikatı düzenleyebilir.

Üzerlerine aldıkları sorumlulukları yerine getirmezlerse ne gibi sorunlarla karşılaşabilirler?

Bulunduğum grupta benden birtakım davranışlar beklenmektedir. Bu davranışlar, benim üstlendiğim roldür. Bu rol, bana bazı haklar sağlamakta ve sorumluluklar yüklemektedir. Üstlendiğim rolün gerektirdiği işleri en iyi şekilde yaptığımda hem bana tanınan hakları kullanmış hem de sorumluluğumu yerine getirmiş olurum.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.