Sizce gazetecilerin sorumlulukları nelerdir?

Anayasamızın konut dokunulmazlığını düzenleyen maddesine göre yukarıdaki haberi değerlendiriniz. Sizce
hangi taraf haklıdır? Neden? Sizce gazetecilerin sorumlulukları nelerdir?

Anayasanın konut dokunulmazlığını düzenleyen maddesine göre, ünlü bir kişi haklıdır. Kişilerin evi özel yaşamıdır ve orada kimse rahatsız edilemez. Özel hayatı ile ilgili yayınlar yaparak gazeteciler suç işlemektedir.

Kitle iletişim özgürlüğü; doğru bilgi alma hakkı, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün bir uzantısıdır. Bu özgürlüğü kullanırken özel hayatın gizliliği ve konut dokunulmazlığına saygı gösterilmelidir.

Gazetecilerin sorumlulukları nelerdir?

Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Bilgi ve haber ile özgür düşünce, herhangi bir ticari mal ve hizmetten farklı olarak toplumsal bir nitelik taşır. Gazeteci, ilettiği haber ve bilginin sorumluluğunu üstlenir ve paylaşır. Gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını, öncelikle sorumlulukları ile meslek ilkeleri belirler.

Kamera Kurbanları Hakkını Arıyor
Geçtiğimiz hafta TV’de kendisi ile röportaj yapmak isteyen TV muhabirlerini kabul etmedi ve kötü davrandı diye haber konusu yapılan ünlü bir kişi savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ünlü kişi, TV muhabirlerinin kendisiyle görüşmek istediklerini o sırada meşgul olduğunu söylemesine rağmen muhabirlerin evine zorla girmek istediklerini bunu engellemek için sokak kapısını kapadığını, kimseye kötü davranmadığını belirtti. Ünlü kişi, şu soruyu soruyor: “Kapınıza kamerayla dayanıyorlar. Sizin görüşmek isteyip istemediğinizi sormuyorlar. Özel hayatınız var mı yok mu, o anda uygun musunuz, düşünmüyorlar. Çektikleri görüntüleri de istedikleri gibi yayınlıyorlar. Sizin özel yaşamınızı zedelediklerini düşünmeden, bizi neden reddediyorsunuz, basın özgürlüğü engellenemez diyerek TV’de, sizin izniniz olmadan çektikleri görüntüleri yayımlıyorlar. Bütün arkadaşlarım bana muhabirlere neden kötü  davrandın, diye soruyor.

Peki özel yaşamın gizliliği nerede? Hani anayasamızda, ‘Kimsenin konutuna dokunulamaz. Herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir…’ maddesi vardı! Ben bir kamera kurbanıyım ve hakkımı arıyorum.” Ünlü kişi ile adı geçen kitle iletişim kuruluşu mahkemelik

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.