Sprey Kutuların üzerinde serin yerde muhafaza ediniz uyarısı yer alır. Bu uyarının yazma gerekçesini açıklayınız?

Aerosol, bir katının ya da sıvını gaz ortamı ile birlikte dağılması olarak tanımlanabilir. Aerosoller, itici gaz, çözücü ve aerosol kabından oluşmaktadır. Aerosol kabı daha çok sprey kutusu olarak bilinmektedir. İçindeki sıvı köpük ya da bir sis halinde yaymak amacı ile tasarlanmış ve madeni bir kutu ya da plastik bir şişe biçiminde bulunmaktadır. Eskiden böcek ilaçlama da kullanılan maddelerin püskürtülmesi için kullanılan sprey kutuları günümüzde pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır. Ayrıca sprey kutularına sıkıştırılan bu iti gaz 2 ya da 8 atmosfer basıncıdır. Bu da 20 ila 85 kg/metrekareye denk düşmektedir.

Bu derece yüksek basınç ile oluşturulan sprey kutuları ısırılması ya da delinmesi halinde çok şiddetli patlamalara sebep olabilmektedir. Özellikle içinde yanıcı bir madde olan sprey kutuları çok daha ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Bu sebeple sprey kutularını bir miktar sıvı bir madde ile doldurulmaktadır. Ayrıca iç bükey bir şekille tasarlanan sprey kutuları bu şekilde genleşemeye dayanabilmektedir. Sprey kutuları içindeki basıncın arttırılması amacı ile fabrikadan çıkmadan önce sıcak su banyosuna tabi tutulmakta ve ardından test edilmektedir. Bu işlemdeki amaç sprey kutusunun gücünü ve direncini ölçmektir. Ayrıca sprey kutularının üzerine serin ve kuru yerde saklayınız ve ısı kaynaklarının yanına yaklaştırmayınız ibareleri konulmaktadır.

Bu ibarelerin önemi büyüktür. Sprey kutularının içindeki katı ya da sıvı maddenin yayılması amacı ile koyulan gaz yüksek bir basınç ile sıkıştırılarak hazırlanmaktadır. Oluşturulan bu basınçlı gaz ısı kaynağı ya da sıcak bir ortam ile temas ettiğinde genleşmeye başlamaktadır. Isı kaynağı ateş y da güneş olabilmektedir. Bunların haricinde çok sıcak bir oda ya da dolap bile sprey kutusunun içindeki basınç uygulanmış gazın genleşerek patlamasına neden olabilmektedir.  Hatta sıcak yaz günlerinde araba koltuğunda bırakılmış bir sprey kutusunun bile patlama ihtimali bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse 200 yılında bir kadın, karanındaki sprey kutularının karavanın içindeki gaz sobası ile temas ettiğini fark etmemiştir. Bu sebeple sprey kutuları bir bomba etkisi yaratarak karavanın camlarını ve duvarlarını yerle bir etmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.