Yaşadığımız yerde kutlanan özel günlerden biri hakkında araştırma

Ortak Sevinçlerimiz Nelerdir? Yaşadığımız yerde kutlanan özel günlerden biri hakkında araştırma yapınız.

Sevincimiz Askere Uğurlama

Türkiye’nin her noktasında asker uğurlama törenleri yapılmakta, bu törenlerde benzer noktalar çoktur.

askere uğurlama

Ülkemizin dört bir yanında askerlik çağına gelen gençlerin törenle askere uğurlanması ve dönüşünde de törenle karşılanması gelenek haline gelmiştir. Türkiye’nin her yöresinde askere uğurlama törenleri arasında büyük benzerlikler görülüyor. Askere gidecek gençler, arkadaşlarını, yakınlarını ve komşularını ziyaret edip onlarla halelleşiyorlar. Asker adayları için yemekler düzenleniyor. Ellerine, gerektiğinde ülkeine kurban olacağını temsil eden kınalar yakılıyor.

Askere giden gençlerimiz için törenler yapılmasının amacı nedir?

Türk Milleti askerlik görevini kutsal yerine getirilmesi gereken bir görev sayar. Askerlik yaşına gelmiş gencin askere gönderilmesi, askerlik dönüşü törenle karşılanması bir gelenektir.

Köylerde ve şehirlerde gençleri askere uğurlamak çok önemli bir olaydır. Askere giden delikanlı askere gitmeden on, on beş gün kadar önceden yaptığı işleri bırakır.Bu sürede dinlenir eş dostla görüşür gezer, eğlenir. Askere gidecek arkadaşlar son günlerinde birbirlerini evlerine davet ederek aralarında birbirlerine ziyafet çekerler.

Törenler yapılır helallikler alınır.

Bu törenlerin amacı askere gidecek gençlerin maneviyatlarını yükseltmek, milli bilinçlerini arttırmak bu önemli görevi daha severek vatanı korumaya göndermektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.