Savaşın ve Barışın Toplum Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Savaşın ve Barışın Toplum Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Savaşın Toplum Üzerinde Yaptığı olumsuz Etki

Savaşın toplum ve çevre üzerinde yıpratıcı ve yok etkisi büyüktür. Savaş insan yaşamına ve çevreye büyük bir zarar verir. Savaşları önlemek için devletler ve toplumlar tarafından gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Savaş kısaca şöyle tanımlayabiliriz. Ülkeler, bloklar arasında veya bir ülke içindeki gruplar arasında gerçekleşen silahlı mücadele ve çatışmalardır.

Savaşların amacı çoğunlukla dini, milli, ekonomik ve siyasi amaçlara ulaşmak için yapılır. Savaş nefretin karşı tarafa dışavurumudur. Kullanılan teknoloji ne olursa olsun nasıl değerlendirilirse değerlendirilsin doğası gereği savaş yıkıcıdır. Bu yıkıcılık psikolojik, biyolojik, ekolojik yıkımlar olarak kendini çok tesirli bir şekilde gösterir.

Savaşta her taraftan birçok can kaybı olur. Sivil halklar da mağdur olur ve suçsuz insanların ölümüne sebep olunur. Bu suçsuz insanlar ölmeseler bile hayatlarının geri kalanı problemler içinde geçirirler. Savaş insanların hayatlarını alt üst eder.

Savaş sırasında insan hakları korunmaz ve bu haklara saygı gösterilmez.İnsanlar büyük haksızlıklara uğrarlar. Bu yıkıcı etkiler toplumsal olarak ta ortaya çıkmakta, toplumda kargaşa olur düzen bozulur, hukuk kalmaz, suçlar yaygınlaşır. Toplumda güven ve emniyet kalmaz. İnsanlar zorunlu olarak toplu göçler yapmak zorunda kalır. Günümüzde komşu ülke Suriye’de bu durumu net olarak görmekteyiz. İnsanlar ülkelerini terk etmek komşu ülkelere sığınmakta mülteci olarak çadırlarda evlerinden uzak, muhtaç bir şekilde yaşamaktadır.

Barış’ın Toplum İçin Gerekliliği

Savaşın tam tersi barıştır. Barış ile toplumda huzur ve güven sağlanır. İnsanlar ekonomik olarak kendi kendilerine yaşayabilirler. Bunun toplumsal sonuçları da çok olumlu yansımaktadır. Toplum içinde en önemli duygulardan olmazsa olmaz hukuk ve güvenlik isteğidir. Güvenlik olmadan toplum huzur ve mutluluğu sağlanamaz. Barış insan haklarını korur. Bu yüzden bütün toplumlar barış için mücadele etmelidirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. evet aslında gerçektende kısa olmuş ama ders önemlidir yazmanız şart:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.