Sürtünme Kuvvetini azaltmak veya çoğaltmak için neler yapıldığını araştırınız.

Sürtünme kuvvetini azaltmak ya da çoğaltmak için neler yaparız?

Günlük yaşantımızda işlerimizi kolaylaştırmak için sürtünme kuvvetinin bazı durumlarda az, ba­zı durumlarda çok olmasını isteriz. Bu durumlara birer örnek belirleyiniz ve bu yerlerde sürtünme Kuvvetini azaltmak veya çoğaltmak için neler yapıldığını araştırınız. Araştırmanızın sonuçlarını gör­sellerle de destekleyerek sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Araba lastiklerine zincir takılması, sürtünmeyi çok arttırmakta, normal şartlarda bu şekilde kullanım, imkansız olmaktadır. Yerleri kar kapladığı dönemlerde, sürtünme kuvvetinin çok az olması sebebiyle lastiklerin karlı zemine tutunması veya durması imkansız hale gelmektedir. Böyle zamanlarda lastiklere zincir takarak, sürtünme arttırılır. Lastiklerin karlı kaygan zemine tutunması sağlanır.

Diğer bir örnek, büyük araçların ve iş makinelerinin lastiklerinin daha geniş ve büyük olmasıdır. Sürtünme kuvvetini arttırmak, bu büyük makinelerin sabit durabilmesini mümkün kılmak içindir.

Sürtünme kuvvetini azaltmak için yapılan yöntemlerden birid de, iş makinelerinin dişlilerinin veya bisiklet dişlilerinin ve zincirinin yağlanması. Bu makine ve dişlileri yağlanmaması durumunda sürtünmeden dolayı çok ısınır ve dişliler zarar görür.

sürtünme kuvvetin arttırmak

Sürtünme kuvvetini arttırmak için lastiklere zincir takılır yada kar lasitiği kullanılır.

sürtünmeyi azaltmak için yağlama

Sürtünme kuvvetini ve sonucu olan ısınmayı azaltmak için, dişlilerde ve zincirlerde yağ kullanılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Bence idare eder GÜZEL olmuş ödev yapıyoz sizin sayeniz de

    NOT: KISA OLDUĞU İÇİN HEMEN BİTİYO 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.