Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

Tarih boyunca gönderilen bütün peygamberler niçin insanlardan seçilmiş olabilir? Peygamberler İnsanlar İçin En iyi Örnek, Yine Bir İnsandır

Ali ödevlerini bitirmiş, evde kardeşiyle oyun oynuyordu. Babası da salonda televizyon izliyordu. Bir ara televizyondaki konuşmalar Ali’nin dikkatini çekti. Televizyon programındaki sohbetin konusu, “Peygamberlerin insanlardan Seçilmesinin Nedenleri” idi. Ali, programı dikkatle izlemeye başladı. Çünkü gelecek hafta din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde işleyecekleri konuydu. Konuşmacı, Allah’ın peygamberleri insanlar arasından seçtiğini ve buyruklarını onlar aracılığıyla insanlara ilettiğini anlatıyordu. Sunucu,

—Allah, peygamberleri niçin insanlar arasından seçmiştir? Allah buyruklarını insanlara iletmek için insandan başka bir varlık gönderemez miydi, diye sordu.
Konuşmacı,

— Allah, buyruklarını insanlara başka bir varlıkla da iletebilirdi. Allah’ın mesajları insana yönelik olduğundan bunları en iyi şekilde iletecek olan peygamberlerin de insanlar arasından seçilmesi gerekiyordu. Bir insan, diğer insanlarla daha kolay iletişim kurabilir ve anlaşabilir. Ayrıca Allah’ın peygamber göndermesinin nedeni, sadece insanlara buyruklarını iletmek değil, aynı zamanda bu buyrukları yaşayarak örnek bir yaşam biçimi sunmaktır. Bu nedenle insanlara örnek olacak peygamberlik görevini en iyi şekilde ancak bir insan yapabilirdi, diyerek konuşmasını sürdürdü.

Sunucu,

— Peygamber insan değil de bir melek olsaydı neler olurdu, diye sordu.

Konuşmacı,

— O zaman insanlara yalnızca dini iletir, onların yaşamlarını ve sorunlarını paylaşamaz, onlara örnek olamazdı. İnsan, kendisine ancak yine bir insanı örnek alabilir. Kendisi gibi gerektiğinde gülen, ağlayan, acıktığında yemek yiyen, çarşıdan pazardan alışveriş yapan, hayatı toplumla paylaşan bir peygamberi insanların kabul etmesi daha kolaydır.

Sunucu,

— Evet, açıklamalarınızdan bütün peygamberlerin kendi toplumlarından seçilmiş kimseler olduğunu anlıyoruz, diyerek araya girdi.

Konuşmacı,

— Doğru, peygamberler yaşadıkları toplum içinden gelmişler, kendi toplumunun diliyle konuşarak insanlara davranışlarıyla güzel örnek olmuşlar ve peygamberlik görevlerini en iyi şekilde yerine getirmişlerdir. Kur’an’da Peygamberimize hitaben, “…Senden önce gönderdiğimiz bütün peygamberler de hiç şüphesiz yemek yerler, çarşılarda dolaşırlardı…” buyrularak peygamberlerin insanlardan seçildiğine vurgu yapılmaktadır, dedi.

Ali bu programda, gelecek derste işleyecekleri konuyla ilgili birçok bilgiyi öğrenmişti. Derse daha hazırlıklı gideceği için sevindi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.