Peygamberler insanlar arasından değilde meleklerden seçilmiş olsalardı hangi sorunlar yaşanırdı?

MELEKLERDEN SEÇİLSELERDİ… “Peygamberler insanlar arasından değilde meleklerden seçilmiş olsalardı hangi sorunlar yaşanırdı?” sorusunu cevaplayan kısa bir yazı yazınız.

Peygamberlerin çağrısını kabul etmeyen bazı kimseler, insanlar arasından peygamber seçilmesine karşı çıkmışlardır. Peygamberlerin meleklerden veya doğaüstü güce sahip varlıklardan olması gerektiğini ileri sürmüşlerdir. Hâlbuki Yüce Allah melek gibi insanüstü bir varlığı peygamber olarak gönderseydi insanlar onu örnek alamayacaktı.

Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesine karşı çıkanlar, “…Allah, bir insanı mı peygamber olarak gönderdi?…” diyerek itiraz etmiştir. Allah onların bu itirazına şöyle cevap vermiştir: “(Onlara) De ki: Eğer yeryü-
zünde yerleşmiş gezip dolaşan melekler olsaydı elbette onlara gökten, peygamber olarak bir melek gönderirdik.”

Peygamber ayrı bir varlığı temsil etmemektedir. O topluluğun o gurubun içinden bir elçiyi ifade etmektedir. Yetenekleri ve güçleri İnsanlardan çok farklı bir melek peygamber olmuş olsaydı, o meleğin yaptıkları ve yaşayışı, insanlar açısından bir örnek bir anlam kazanamayacaktı. Din bizim gücümüzde biri tarafından yaşanmış tatbik edilmiş olamayacaktı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.