Toplumumuzda muharrem ayında ne tür etkinlikler yapılmaktadır?

Toplumumuzda muharrem ayında ne tür etkinlikler yapılmaktadır? Söyleyiniz. 

Muharrem ayı, ay takvimi ne göre düzenlenen hicri yılın birinci ayıdır. Muharrem orucu genellikle ayın dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerin de tutulur. Bazı yörelerimiz de ise bu oruç, Kerbelâ’da şehit edilen Hz. Hüseyin ile yakınlarına saygı ve bağlılık amacıyla muharrem ayının ilk on gününde, su içmeyerek tutulmaktadır.

Hz. Hüseyin ile ailesinin şehit edildiği muharrem ayının onuncu günü toplumumuzda aşure günü olarak adlandırılmaktadır. Halk arasında yaygın olan inanışa göre Hz. Âdem’le Havva’nın tövbesi, Allah (C.C.) tarafından aşure gününde kabul edilmiş, Hz. İbrahim bu gün doğmuş, Hz. Yakup, oğlu Hz. Yusuf’a bu günde kavuşmuştur. Nuh Tufanı da bu günde sona ermiştir.

Tufan dindikten sonra Hz. Nuh ile beraberinde kiler gemiden inmişler, gemi de bulunan tahıllardan bir tatlı yapmışlardır. Günümüz de de her yıl aşure gününde, hububat ve kuru yemiş türlerinin karışımıyla aşure tatlısı yapılmakta, bu tatlıdan, komşulara
ve yakınlara ikram edilmektedir. Yapılan bu etkinlik, insanlar arasında yakınlık ve yardımlaşmayı desteklemekte, birlik ve beraberliği güçlendirmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.