Ramazan ayında diğer aylardan farklı olarak neler yapılır?

Ramazan ayında diğer aylardan farklı olarak neler yapılır? Belirtiniz. Sevinçle karşıladığımız ramazan ayının bize hatırlattıklarını düşünelim. Geceleyin davul sesiyle uyanıp sahura kalktığımız, gündüzleri oruç tuttuğumuz, oruç tutmaktan ayrı bir zevk aldığımız hatırımıza geliyor. Daha bitmedi: İftar vakti yaklaştığında yaşadığımız heyecanı, orucumuzu açarken duyduğumuz sevinci ve kabul edeceğine inanarak Yüce Allah’a ettiğimiz duaları hatırlarız.

Ramazan ayı denilir de bayram hatırımıza gelmez mi? Ramazan Bayramı bizim en sevinçli ve en mutlu günlerimizdendir. O günde birlikte gezer, oynar, yakınlarımızı ziyaret ederek onların bayramlarını kutlarız, değil mi?

Şimdi ramazan ayının önemi ve oruçla ilgili bilgilerimizi pekiştirelim. Ramazan ayı Müslümanlar için önemli bir aydır. Toplumumuzda bu ay, “on bir ayın sultanı” olarak nitelendirilmektedir. Çünkü ramazanın diğer aylardan farklı bazı özellikleri vardır.

Farz ibadetlerden olan oruç, ramazan ayında tutulur.

Toplumumuzda ramazan ayına ayrı bir önem verilir ve bu ayın gelişi sevinçle karşılanır. Ramazan ayı girmeden önce çeşitli hazırlıklar yapılır. Örneğin, lokma, yufka, baklava gibi tatlılar hazırlanır. Evlerde temizlik yapılır.

Ramazan ayında camilerde Kur’an-ı Kerim okunur. Her gece yatsı namazından sonra teravih namazı kılınır. Geceleri camiler ve minareler ışıklandırılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.