Türk kültürüne ait aklınıza gelen ilk üç şeyi belirtiniz. Bunlarla ilgili bilgi toplayınız.

Türk kültürüne ait aklınıza gelen ilk üç şeyi belirtiniz. Bunlarla ilgili bilgi toplayınız. Dil, Sanat, Edebiyat kültürümüzle ilgili öğeleri sayabiliriz.

Türk Dili; Türkler, Göktürk alfabesinden Latin alfabesine kadar çok sayıda alfabe kullanmışlardır. Türk dili uzun yüzyıllar boyu varlığını sürdürmüş, zengin öğelere, kelimelere ve seslere sahiptir. Türk dili günümüzde de çok geniş bir coğrafyada kullanılmaktadır. Son yıllarda batı etkisi görülen dilde TDK gerekli çalışmalar yapmakta Türkçeleştirme devam etmektedir. Kampüs yerine yerleşke kelimesini kullanmak daha doğru, diline sahip çıkılan bir kullanım olur.

Türk Sanatı ve Mimarisi; Türkler dini yapılarını anıtsal yapmış, mimarilerine sanatsal özellikler katmışlardır. Resim ve heykelde dini inançları gereği, minyatür tarzı dışında, Cumhuriyet dönemine kadar bir gelişim olmamaıştır. Süsleme sanatlarında çok ilerlemişler, mükemmel eserler bırakmışlardır. Türk sanatında, çini, ebru, hat, tezhip, seramik, halıcılıkta çok varlık göstermişler, bu sanatlarla meşgul olmuşlardır.

Türk Edebiyatı; Günümüze Türkçe yazılmış, Edebiyat değeri taşıyan ç.ok sayıda metin ve şiir gelmiştir. Saray çevresinde yazılı Divan Edebiyatı yaygınken halk arasında sözlü Halk Edebiyatı yaygındır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.