Divanü Lûgati-i Türk’ün Türk tarihi bakımından önemi nedir?

Divanü Lûgati-i Türk, Türk tarihinin o dönemini anlatan bir tarihi bir belge niteliğindedir. Dönemin Türk kültürünü o zamanın kullanılan kelimelerini çok detaylı bir şekilde bize göstermektedir.

Bu divan Türkçe’nin en eski ve birleştirici eseridir. O dönemde Türk boyları kendi boylarının arkasında gitmeyi bırakmışlar. Boylar üstü Türk kültürü ve topluluğu oluşmuştur. Kaşgarlı Mahmud Türk şehirlerini, bozkırları gezerek Türk diline Türkçe dilinin özellikleri toplamıştır.

Dönemin Türkçe’nin ve Türk kültürünün en güvenilir ve en güçlü kaynağı Divanü Lûgati-i Türk’tür.  Bu eser Yabancı dil ve kültürlere karşı Türk dil ve kültürünü savunurken, Türkçenin bir millet, devlet ve kültür dili olarak ne kadar yetkin düzeyde olduğunu da ispat ediyordu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. süpersiniz yaaaaaaa sudenin de dediği gibi öğretmenim verdiğim cevaplara bayılıyor ayrıca öğretmenim hasan hüseyin tuğlu

    🙂 😀

    😀 🙂

    🙂 😀

  2. çok güzel bir site.sizin sayenizde artı alıyorum.6.sınıf öğrencisiyim .ünsal tülbentçi de okuyorum.ve bu siteye bayılıyorum.çok teşekkürlerrr 🙂 🙂 =) 😀 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.