İstiklal Marşımızın nasıl yazıldığı ile ilgili bilgi toplayınız.

İstiklal Marşımızın nasıl yazıldığı ile ilgili bilgi toplayınız. Kurtuluş savaşı sırasında, toplumu biraraya getirici ve ortak toplumun yüce duygularını canlandırıcı bir Milli marşa ihtiyaç vardı.

istiklal marşı meclis tutanağı

İstiklal Marşı kabulü meclis tutanağı 10 kıta orijinal hali ile

Milli Marş için Milli Eğitim Bakanlığı 1921 yılında şiir yarışması düzenlemiştir. Düzenlenen yarışmaya ilgi büyüktü, 724 şiir katıldı. Kazanacak olan şiire para ödülü verileceği için önce yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Âkif, Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine “Kahraman Ordumuza” adadığı şiirini yarışmaya soktu. Mecliste İstiklâl Marşı’mızı okuyan ilk kişi Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi’dir.

TBMM’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda Mehmet Akif’in şiiri İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

Her ülkenin kendine özgü bir ulusal marşı vardır. Ulusal marş bir milletin bağımsızlığının ve hürriyetinin sembolüdür. Bizim ulusal marşımız, Mehmet Âkif Ersoy tarafından İstiklal Savaşı sırasında yazıldığı için İstiklâl Marşı adıyla anılır. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı milletimizin mücadelesini ve kahramanlığını anlatır. İstiklal Marşı sözleri 10 kıta tamamına ulaşmak için.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Ödevim için çok iyi bir kaynak bunu kim yazmışsa teşekkürler.Emeği geçen herkesin ellerine sağlık….

  2. Gerçekten ödevimi yapmama yardımcı oldu bunu kim yazdıysa. Yazana çok teşekkür ederim 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.