Ülkemizde çıkan madenlerin özellikleri ve kullanım alanlarını araştırıp arkadaşlarımıza sunalım.

Ülkemizde çıkan madenlerin özellikleri ve kullanım alanlarını araştırıp arkadaşlarımıza sunalım. Ülkemizde çıkarılan önemli madenleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı harita üzerinde göstererek sınıf arkadaşlarınıza sununuz.

Türkiyede çıkan maden haritası

Türkiyede çıkarılan önemli madenlerin haritası görselin üzerine gelerek büyük boyuta getirebilirsiniz.

Türkiye’de çıkarılan madenler:

Ülkemiz maden zenginliği bakımından dünyada ilk 10 ülke arasındadır.

Demir madeni: Kullanım alanı çok geniş olan, sanayinin ana maddesi olan maden demirdir. Ülkemizde, Sivas, Malatya, Sakarya, Balıkesir, İzmir, kütahya illerimizde çıkarılır. Demir, Ereğli, Karabük ve İskenderun fabrikalarında işlenir.

Bakır madeni: Elektronik sanayi için çok önemli bir madendir. Bakır madeni iyi bir iletkendir. Ülkemizde, Artvin, Kastamonu, Elazığ, Rize illerinde bakır madeni çıkarılmaktadır.

Krom madeni: Paslanmayan, çok sert bir maden olduğu için madeni eşya sanayisi için çok önemli bir madendir. Krom madeni ülkemizde, Elazığ, Muğla, Denizli, Bursa, Kayseri, Adana illerinde çıkarılmaktadır.

Boksit madeni: Uçak sanayisinde, ev elektroniği ve otomobil sanayisinde kullanılan alüminyumun hammaddesidir. Hafif bir madendir. Ülkemizde, Konya, Antalya, Gaziantep, Muğla illerimizde çıkarılır.

Bor Madeni: Çok değerli bir madendir. Ülkemiz içinde yeri çok önemli dünya rezervinin %80’i ülkemizde bulunmaktadır. İleri teknoloji bir çok sanayi dalında kullanılmaktadır.

Kükürt madeni: Kimya, boya ve gübre sanayisinde kullanılır. Üllkemizde Isparta ve Muğla illerimizde bulunur.

Zımpara Taşı madeni: Zımpara taşı yönünden ülkemiz çok zengindir. İzmir, Manisa, Aydın, Muğla ve Denizli illerimizde çıkarılır.

Barit madeni: Boya, kimya, deri, kauçuk, cam sanayisinde çokça kullanılır. Barit madenin özelliği suda geç erimesidir. Ülkemizde Antalya, Gazi Antep  Muş ve Eskişehir  illerimizde bulunur.

Ayrıca ülkemizde Tuz, Cıva, Kurşun Çinko, Lületaş, Oltutaşı, Fosfat, Manganez, Mermer, Volfram (Tungsten), Asbest (Amyant) madenleri de çıkarılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. ÇOK GÜZELDİ VE İŞEY YARADI ÖDEVİMİ YAPMAMA YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

    1. çok çok güzel Allah sizden razı olsun Allah tuttunuzu altın eylesin..sizinde dualarınızı beklerim

  2. çok güzeldi ve eğlenceliydi birde şunu söylicem bu benim ödevimdi ödevimi yapmama yardımcı olduğunuza çok ve çok teşekkür ederim allah razı olsun sizden

  3. Çok iyi çok teşekkürler allah sizden razı olsun ödevimden 100 aldım allah sizi muhtaç etsin allah razı olsun dualarınızı kabul etsin İnşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.