Çevrenizde bulunan doğal varlık tarihi mekan nesne veya yapıtlarla ilgili…

Çevrenizde bulunan doğal varlık, tarihi mekan, nesne veya yapıtlarla ilgili yerel tarih çalışması yapınız. Ulaştığınız sonuçları sınıfa getiriniz.

Ülkemizin önemli doğal varlıkları ve kültürel ögeleri zihin haritası

Resime tıkladığınızda büyük boyutunda, kendi ilinizdeki tarihi yerler ve doğal varlıklara ulaşabilirsiniz. Bu yönde aramalarınıza devam ederseniz sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır. Burada bütün illerimizdeki doğal varlık ve tarihi yerlerin hepsi hakkında bilgi vermemiz maalesef mümkün değildir. içinden seçtiğimiz bir kaç yer hakkında örnek bilgi vereceğiz.

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale’de deniz ve kara savaşlarının yapıldığı yerler park içerisinde yer alıyor. Batık gemiler, toplar, siperler, kaleler ve burçlar gibi savaşla ilgili yüzlerce kalıntıyı görmenin yanı sıra şehitlikleri ve anıtları da gezmek mümkündür. Burada, Babakale, Truva Antik Şehri, Assos’ta yer alan Athena Tapınağı vardır. Tarihi mekanları ile ünlü Çanakkale, doğal güzellikleriyle de görülmeye değer illerimizden biridir. Gökçeada ve Bozcaada, şehrin önemli doğal mekanlarındandır.

Amasra, Karadeniz’in, iki koy, beş tepe ve iki adadan oluşan bu güzel yerleşim yerinde doğa ve tarih el ele vermiş gibidir. Cenevizliler Dönemi’nde yapılmış, Osmanlılar tarafından ciddi onarımlar görmüş Amasra Kalesi ve Osmanlı Dönemi’nden kalma iki katlı evler, ilçenin estetik açıdan dikkat çeken en önemli tarihi eserleridir. Eski eserlerin sergilendiği Amasra Müzesi’ne yapılan gezinti ise Amasra tarihine yapılan bir yolculuk gibidir. Karadeniz’in yeşil örtüsü ve masmavi denizinin süslediği Amasra’nın tarihî ve doğal unsurlarıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.