Vatan ve milletle ilgili üç atasözü bulunuz.

Vatan ve milletle ilgili üç atasözü bulunuz. Dilimizde vatan ve millet sevgisi ile ilgili çok söylenmiş özlü söz, deyim ve atasözü vardır.

Vatan, bir milletin bağımsız ve egemen olarak üzerinde yaşayıp kültürünü oluşturduğu sınırları belli olan topraktır.

vatan

Ana gibi yar vatan gibi diyar olmaz. Ana ne kadar en kıymetli varlığımız, en sevdiğimiz kişi ise, vatanda huzur içinde milletçe yaşadığımız topraklarımızdır. Vatan yalnızca bir toprak parçası değildir. Çünkü vatan, bir milletin sahip olduğu en yüce değerlerdendir. Milletlerin yaşamında bir vatana sahip olmanın önemi büyüktür. Milleti millet yapan unsurların yaşatılması, korunması ve geliştirilmesi, üzerinde bağımsız olarak yaşanan vatan
topraklarında mümkündür.

Milleti geçmişi, bugünü ve geleceğiyle birleştiren en önemli öge vatandır. İnsanlar vatanlarının bağımsızlığı ve bu bağımsızlığın korunması için gerektiğinde canlarını vermişlerdir. Bağımsız bir vatan olmadan, bir millet kendi öz değerleri ile hür olarak yaşayamaz.

Bülbülü altın kafese koymuşlar vatanım da vatanım demiş. İnsanlar ne kadar konfor ve zenginlik içinde yaşıyor olsalar da, vatanından ayrı kaldıkları zaman vatan özleminden dolayı bu zenginlik ve rahatlıktan mutlu ve huzurlu olmazlar. Vatanlarından ve milletlerinden uzak yabancılık çeker mutsuz olurlar.

Yurdun otlusu kutlusundan yeğdir. İnsanların yaşadığı yer, vatanı yani huzur ve mutluluğunun olmadığı yer olduktan sonra, otlu olmuş verimli olmuş, zengin olmuş bu durum onu mesut etmez. Ve bir anlamda ifade etmez.

Yad elde beylik sürmeden, yurtta züğürt gezme yeğdir. Vatanından ayrı düşmüş, insanlar ne kadar varlık içinde hayat sürdürüyor olsa da, vatanını doğup büyüdüğü yeri arar. Vatanında başka bir yerde huzurlu olamaz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.