Yaşadığınız şehri tanıtmanız istenseydi şehrinizle ilgili ilk olarak hangi özelliğini söylerdiniz?

Yaşadığınız şehri tanıtmanız istenseydi şehrinizle ilgili ilk olarak hangi özelliğini söylerdiniz? Aşağıda ülkemizin farklı şehirlerine ait o şehirlerin sembolü olmuş eserler görüyorsunuz. Bu eserlerin hangi şehirlere ait olduğunu biliyor musunuz? Bildiklerinizi söyleyiniz. Sizin yaşadığınız şehirde de şehrinizin sembolü olmuş eserler var mı? Örnek veriniz.

Yaşadığımız şehrin tanıtıcı özellikleri

Yaşadığımız şehri tanıtmak istesek ilk önce şehrimizin, kültürel ve sanatsal değerlerini tanıtırız. Yaşadığımız şehirdeki, mimari eserler, gelenek görenekler, o şehre özgü yemekler, el sanatları, kıyafetleri, tarihi yerleri, camileri, kervansaray gibi yerler, şehirde yaşamış tarihi şahsiyetleri söylerdik.

Çifte minareli medrese nerededir?

Yukarıdaki resimde 3 farklı şehrimizin simgesi olmuş tarihi yapılar bulunmaktadır. Sultanahmet Camii İstanbul ilimizin dünyaca bilinen önemli bir simgesidir. Mevlana Türbesi Konya ilimizin simgesi durumuna gelmiştir. Çifte Minareli Medrese de Erzurum ilinin simgesi olmuş hakkında kısaca bilgi şu şekildedir: Çifte Minareli Medrese, Türkiye’de Erzurum İlinde bulunmaktadır. Selçuklular dönemine aittir. Bu tarihi eser günümüze kadar varlığını koruyabilmiş ve bulunduğu Erzurum ilinin sembolü haline gelmiştir.

Yaşadığınız şehirde de şehrinizin sembolü olmuş eserler var mı?

Ülkemizin bütün şehirlerinde hatta kasabalarında bile bir tarihi cami, türbe gibi yerlere rastlamak mümkündür. Bursa ilimizin en önemli simgesi Ulucami ve tarihi kapalı çarşısıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.